Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Muzeum kupuje obraz Ludwika Cieślika z 1943 roku

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Dnia 29 października, 2024

Przy obrazie Ludwika Cieślika „Portret chłopca (Ryszarda Ruzika)”. Od lewej: Krystyna Ruzik (żona Bronisława Ruzika), Stanisław Cieślik (syn artysty), Katarzyna Winiarska (opiekunka zbiorów malarstwa, rysunku i grafiki MNZP), Bronisław Ruzik (brat portretowanego chłopca), Susanna Gualazzini (żona Stanisława Cieślika). Warszawa, 28 października 2024.

W poniedziałek, 28 października Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej nabyło do swoich zbiorów obraz Ludwika Cieślika „Portret chłopca (Ryszarda Ruzika)” z 1943 roku. Właścicielem obrazu był brat portretowanego, Bronisław Ruzik.

W latach 2022 i 2024 w przemyskim Muzeum miały miejsce dwie wystawy poświęcone osobie i twórczości Ludwika Cieślika (1904–1990) – artysty malarza, rysownika, plakacisty i ilustratora, urodzonego w Przemyślu jako Ludwik Heller [mnzp.pl/ludwik-cieslik-heller-1904-1990-uspione-miasto-la-ville-endormie; mnzp.pl/wik-plakat-filmowy-ludwika-cieslika]. Wystawy te zorganizowane były ze zbiorów syna artysty, Stanisława Cieślika, który po zakończeniu pierwszej z nich „Ludwik Cieślik (Heller) (1904–1990). Uśpione miasto – La ville endromie”, podarował Muzeum jeden z rysunków ojca „Przemyśl – widok na Rynek” (nr inw. MPS-13545).

Wizyta w Warszawie u Bronisława Ruzika i jego opowieści o portretowanym bracie, o swojej rodzinie, jej losach, które w skrzyżowały się z losami Ludwika Cieślika, rzuciły światło na życie i działalność artysty w Warszawie przed drugą wojną światową i w czasie wojny. Historia ta wymaga osobnego artykułu, który ukaże się wkrótce.  

                                                                                                                                      Katarzyna Winiarska

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content