Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Oferta edukacyjna dla Młodzieży

Oferta edukacyjna dla młodzieży

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej – budynek główny

Zapraszamy do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. Specjalnie dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy bogata ofertę edukacyjną.

Grupom przedszkolnym i szkolnym proponujemy ponad 20 tematów lekcji muzealnych i oprowadzeń zarówno w budynku głównym Muzeum, jak też w Oddziałach: Muzeum Historii Miasta Przemyśla i Muzeum Dzwonów i Fajek.

Opłata za udział w lekcjach i warsztatach muzealnych wynosi 12 zł/os oraz opłata za przewodnika/edukatora 30 zł od grupy. Grupy należy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, telefonicznie lub osobiście – w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, lub w Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Szkoły ponadpodstawowe

Lekcje muzealne (niekiedy wzbogacone warsztatem plastycznym)

Panorama pradziejów i wczesnego średniowiecza regionu przemyskiego.

Podczas lekcji uczniowie będą mieli okazję poznać życie człowieka w kontekście przemian środowiskowych, kulturowych, społecznych i gospodarczych od czasów prehistorycznych do XIII wieku naszej ery.

Dzieje Ikony.

W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jakie jest pochodzenie ikony, czym jest kanon ikonograficzny oraz jaki jest poprawny sposób napisania ikony, a także zobaczą najpopularniejsze przykłady karpackiego malarstwa ikonowego zaprezentowane na wystawie „Credo na dwa głosy”. W części praktycznej spróbują wykonać ikonę wybranego świętego.

Ochrą i węglem – paleolityczna sztuka jaskiniowa.

Dzięki prezentacji multimedialnej prezentującej rysunki, ryty, malowidła oraz płaskorzeźby francuskiej i hiszpańskiej sztuki jaskiniowej uczestnicy poznają sztukę jaskiniową. Podczas warsztatów mogą wykonać samodzielnie „malowidła jaskiniowe.

Zajęcia modelarskie.

Na lekcji uczestnicy poznają pionierskie konstrukcje latające i jeżdżące sprzed stu lat, a także tajniki ich powstawania. Następnie budują kartonowe modele wybranych maszyn.

Walki o Twierdzę Przemyśl w latach 1914 – 1915.

W trakcie zajęć uczniowie poznają m.in. historię budowy przemyskich fortyfikacji oraz realia życia ówczesnego żołnierza i cywila, dowiedzą się także jaki przebieg miały walki na tutejszych ziemiach oraz jaki był ich wpływ na losy I wojny światowej.

Orlęta Przemyskie.

Po zakończeniu działań wojennych w latach 1914 1918 sytuacja w mieście cały czas była niestabilna. Z jednej strony miasto chcieli opanować Ukraińcy, z drugiej Polacy. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzą się jak przebiegała linia frontu, oraz jak wyglądały walki w listopadzie i grudniu 1918 roku.

Przemyśl w czasie II wojny światowej.

Przemyśl to jedno z najstarszych miast w Polsce. W swojej ponadtysiącletniej historii miasto było wielokrotnie atakowane ponosząc duże straty materialne i ludnościowe. Jednak dopiero w wyniku działań drugowojennych Przemyśl utracił ponad 40% zabudowy i 35 tyś. ludności. W czasie zajęć uczniowie poznają tragiczne losy niegdyś trzeciego co do wielkości miasta w Galicji.

Linia Mołotowa – Punkt Oporu Przemyśl.

Linia Mołotowa to pas radzieckich umocnień granicznych z III Rzeszą, w skład której wchodziło 13 rejonów Umocnionych, które były podzielone na Punkty Oporu. W czasie lekcji uczniowie poznają historię budowy i walk o tą jakże ciekawą instalację obronną budowaną w czasie II wojny światowej

Warsztaty plastyczne

Rozlej farbę – Action Painting.

Obrazy powstające w tym stylu, czyli action paintings, tworzone są poprzez spontaniczne rozlewanie farby na płótnie papierze.

Malowanie sznurkiem.

Zajęcia rozwijające kreatywność oraz wyobraźnię. Magiczna zabawa plastyczna dla dzieci, w której efekt końcowy jest zawsze niespodzianką. To inspirujące warsztaty, mobilizujące inwencję twórczą, oraz pobudzające fantazję uczestników.

Pamiątka z muzeum.

Zajęcia rozwijające wyobraźnię i motorykę małą kolorem i kształtem. Pamiątki wyrabiane są z modeliny, którą wyrabiamy przy pomocy akwarelek i wody, wylepiamy dany projekt graficzny wedle własnej fantazji. Wykonane projekty nawiązują do zbiorów muzealnych prezentowanych na ekspozycjach.

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną.

Oferta edukacyjna skierowana jest także do osób z niepełnosprawnością intelektualną grup szkolnych, przedszkolnych, integracyjnych, terapeutycznych. Proponujemy tematy dostępne w ofercie dla szkól i przedszkoli, sposób realizacji dostosowany jest do potrzeb i umiejętności osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Kontakt: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
pl. Berka Joselewicza , 37-700 Przemyśl
tel. :16 679 30 45, 16 679 30 08,
edukcja@mnzp.pl

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

TEMATY WARSZTATÓW MUZEALNYCH

NOWOŚĆ!!! Tajemnice Zamku Kazimierzowskiego.

Warsztaty podczas których dzieci tworzą model zamku (MOŻNA POŁĄCZYĆ ZE ZWIEDZANIEM TRASY PODZIEMNEJ).

NOWOŚĆ!!! Jak nie monetą to czym?

Historia pieniądza na przestrzeni lat na podstawie wystawy „Królowie w Przemyślu” Monety władców Polski w zbiorach MNZP. W drugiej części zajęć uczestnicy wykonają własne monety.

NOWOŚĆ!!! Od iskry do żarówki.

Historia światła i źródło jego powstania. Zajęcia na podstawie wystawy Wnętrza Mieszczańskie. W części praktycznej uczestnicy ozdobią świecę wybraną techniką.

Herb miasta Przemyśla.

Podczas zajęć uczestnicy poznają historię powstania przemyskiego herbu. W trakcie zajęć praktycznych uczestnicy tworzą pamiątkowy magnes w postaci herbu miasta Przemyśla.

W mieszkaniu Prababci.

Dzięki muzealnej ekspozycji wnętrz mieszczańskich dzieci będą miały okazję zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców miasta w XIX i na początku XX w. Zwiedzanie połączone jest z grą muzealną.

Marian Stroński naszą inspiracją.

Podczas zwiedzania ekspozycji „Marian Stroński. Życie i twórczość” uczestnicy poznają historię miasta na podstawie prac wybitnego malarza tworzącego w Przemyślu i zapoznają się z technikami, w których tworzył malarz. Dowiedzą się jak powstaje obraz? Podczas zajęć uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania: Na czym można malować? Przy pomocy jakich narzędzi? Co to jest sztaluga, werniks, blejtram? Jakie są techniki malarskie?

Co to jest kolaż?

Uczestnicy poznają historię powstania tej ciekawej techniki. Podczas zajęć wykonają kolaż łącząc różne techniki plastyczne.

Martwa natura.

Uczestnicy zapoznają się z tym rodzajem malarstwa na podstawie prac Mariana Strońskiego. Następnie

na podstawie przygotowanej przez edukatorów kompozycji malują martwą naturę.

Abstrakcjonizm i Impresjonizm.

Poznajemy typ dzieła na podstawie prac Mariana Strońskiego. Podejmujemy próbę stworzenia własnej kompozycji tworzonej za pomocą emocji, barw, linii oraz plam.

Portrety i autoportrety, poznajemy różnice.

Warsztaty malarskie inspirowane twórczością Mariana Strońskiego, podczas których malujemy swój autoportret lub portret koleżanki/kolegi. Zabawa z lustrami.

Poznajemy tajniki fotografii – camera obscura.

Warsztaty inspirowane wystawą w atelier fotograficznym Bernarda Hennera i Adama Wysockiego.

O higienie w XIX wieku.

Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakiego pomieszczenia brakowało we wnętrzach mieszczańskich w XIX wieku? Jak wyglądała poranna toaleta? W części praktycznej uczestnicy wykonają kule musujące

do kąpieli.

Cykl warsztatów: decoupage jako technika ozdabiania przedmiotów.

Podczas zajęć dzieci wykonają kolczyki, ramki na zdjęcia, wazony, filiżanki, talerze, zakładki do książek, breloczki (DOSKONAŁY UPOMINEK, KTÓRY MOŻE BYĆ WRĘCZANY Z OKAZJI DNIA MATKI, DNIA OJCA, DNIA BABCI I DZIADKA).

TEMATY LEKCJI MUZEALNYCH

Historia rodu Bystrzyckich.

Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią przedwojennych właścicieli i mieszkańców kamienicy, w której mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

Moja pierwsza wizyta w muzeum.

Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z historią powstania przemyskiego muzeum i  jego założycieli.

Kontakt: Muzeum Historii Miasta Przemyśla
ul. Rynek 9, 37 -700 Przemyśl,
tel. : 16 679 30 46
rynek@mnzp.pl

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content