Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ludwik Cieślik (Heller) (1904-1990). Uśpione miasto – La ville endormie

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 14 października, 2022 do
Ludwik Cieślik (Heller) (1904-1990). Uśpione miasto – La ville endormie

14 października 2022 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla Rynek 9 odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Ludwik Cieślik (Heller) (1904-1990). Uśpione miasto – La ville endormie”.

Ludwik Cieślik (właściwie Heller) urodził się w 1904 roku w Przemyślu w zasymilowanej rodzinie żydowskiej. Był absolwentem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Burzliwe lata, w jakich przyszło mu żyć, zamieniły losy artysty w tułaczkę, która zakończyła się w 1945 roku w Belgii, gdzie osiadł na stałe i gdzie zmarł w 1990 roku. Przez ponad trzydzieści lat pracował jako plakacista filmowy, sygnując swoje prace pseudonimem „Wik”. Żydowskie pochodzenie Ludwika było tajemnicą, lecz Przemyśl na zawsze pozostał w jego pamięci i we wspomnieniach przekazywanych synowi.

Wystawa obejmuje twórczość Ludwika Cieślika od lat 40. do 70. XX w. Prezentowane rysunki, malarstwo i projekty plakatów pochodzą z kolekcji Stanisława Cieślika – syna artysty.

Ekspozycji towarzyszy katalog.

Katarzyna Winiarska – kuratorka wystawy

W czasie trwania wystawy jest możliwość zakupienia w sklepiku muzealnym w Muzeum Historii Miasta Przemyśla teki litografii Ludwika Cieślika, Warszawa 1944, wydanej w Brukseli w 1968. Jest to pozycja wyjątkowa, zawierająca 31 oryginalnych grafik, stąd liczba tek jest niewielka. Wstęp, napisany przez autora, jest w czterech językach: francuskim, polskim, angielskim i niemieckim.

Wymiary teki: 38,5 x 29,5 cm

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content