Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Zmarł Kasper Pawlikowski

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Dnia 2 kwietnia, 2021

Kasper Pawlikowski - klepsydraZ głębokim żalem zawiadamiamy, że 29 marca 2021 roku przeżywszy 93 lata, zmarł Kasper Pawlikowski.

MSZA ŚWIĘTA ŻAŁOBNA odbędzie się w środę, dnia 7 kwietnia 2021 roku o godzinie 16.00 w kapitularzu oo. Dominikanów w Krakowie, przy ulicy Stolarskiej 12.

Link do transmisji Mszy Świętej można pobrać ze strony internetowej: www.sites.google.com/view/inmemoriam-kasper-pawlikowski/memorial

Kasper Pawlikowski (1927-2021). Wspomnienie

Kasper Pawlikowski (ur. 05. 06. 1927 w Medyce – zm. 29. 03. 2021 w Krakowie) związany był z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej od wiosny 1998 roku. Wówczas odwiedził nas podczas trwania wystawy prezentującej po raz pierwszy w Przemyślu prace plastyczne Jego Matki. Później gościł co roku, gdy tylko przyjeżdżał z Kanady do Polski – zawsze ciekawy tego, co się u nas dzieje (był obecny m.in. przy wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowego budynku MNZP), zawsze chętny do współpracy. Owocami owej współpracy były różne przedsięwzięcia: spotkania promujące rozmaite publikacje, wspólne prace badawcze i wydawnicze, wędrówki po terenie (Medyka, Kniażyce, Kalwaria Pacławska, Bolestraszyce, Krasiczyn). Dzięki tym działaniom powstawały interesujące wystawy: Dzieła prowincjonalne (2002), Dama z Medyki i Londynu. Lela Pawlikowska (1901-1980) prezentowana na jesieni 2005 roku w Bibliotece Jagiellońskiej, a także Blisko serca – piękna, kameralna ekspozycja na otwarcie nowego gmachu MNZP (2008) złożona z prac Artura Grottgera i Marcelego Maszkowskiego chronionych do 1939 roku w medyckim dworze Pawlikowskich. Na przełomie 2009 i 2010 roku wspólnie świętowaliśmy wystawą i konferencją naukową okrągłą, dwusetną rocznicę obecności rodu Pawlikowskich w ziemi przemyskiej. Wówczas także Kasper Pawlikowski zaprezentował u nas swój dorobek w zakresie rzeźby…

Ostatnia wizyta Anny i Kaspra Pawlikowskich w MNZP miała miejsce w 2018 roku; znowu snuliśmy wspólne plany i zaczęliśmy je realizować… W naszej pamięci Kasper Pawlikowski pozostanie mądrym, życzliwym, pełnym ciepła i szarmu człowiekiem. Współczujemy Rodzinie Jego odejścia.

W imieniu Dyrekcji i pracowników MNZP –
Marta Trojanowska

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content