Zbrodnie komunizmu – nowa wystawa plenerowa
Od 29 marca 2023 roku pod budynkiem głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej można zwiedzać nową wystawę plenerową pod tytułem „Zbrodnie Komunizmu”. Wystawę prezentujemy dzięki współpracy z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.
Wystawa „Zbrodnie komunizmu” pokazuje zjawisko, które dotknęło i dotyka wiele społeczeństw na całym świecie. Wiedza, którą przekazuje powinna wzbudzać refleksję i być ostrzeżeniem przed ideologiami głoszącymi szczytne hasła i równocześnie chcącymi regulować każdy aspekt ludzkiego życia.
Powszechne są w świadomości zbrodnie narodowo-socjalistycznego systemu powstałego w latach 30-tych XX wieku w Niemczech. W ciągu kilkunastu lat funkcjonowania przyczynił się do śmierci około 17 milionów ludzi. Co do innej totalitarnej ideologii – komunizmu- która doprowadziła do zagłady około 94 milionów ludzi, to takiej świadomości już nie ma. Komunizm nie znajduje powszechnego potępienia w społeczeństwach i funkcjonuje w wielu miejscach świata. Istnieją grupy nawołujące do jego wprowadzenia a główne media czy wpływowi intelektualiści pomijają milczeniem zbrodnicze efekty jego działania. Kiedy już mówi się o zbrodniach komunistycznych to często ukrywa się je pod nazwą stalinizm, maoizm, reżim czerwonych Khmerów, …
Komunizm to jeden z najkrwawszych i najbardziej niewolniczych systemów w historii świata. Marzenie o stworzeniu idealnego, równego społeczeństwa w praktycznej realizacji doprowadzało to straszliwych zbrodni. Do dziś trudno precyzyjnie określić liczbę ofiar systemu komunistycznego. Nawet jeśli udałoby się to osiągnąć, trzeba pamiętać, że same liczby niewiele mówią. Pojęcie ofiary należy traktować szeroko. Nie można zapominać, że poza ofiarami śmiertelnymi czy więźniami obozów, represji doznawały ich rodziny, często poddane społecznej stygmatyzacji. Miliony osób zostały przesiedlone, niezliczona liczba ponosiła konsekwencje irracjonalnych projektów społecznych i gospodarczych.
W różnych zakątkach świata odmiennie interpretowano ideologiczne założenia marksizmu dostosowując go do lokalnej specyfiki, czasem ze spójnej doktryny pozostawały tylko slogany. W zależności od kraju, jego warunków społeczno-gospodarczych, czy tradycji politycznej, komunizm przybierał mniej lub bardziej radykalną formę. Dzięki tej możliwości dopasowywania się do różnorodnych okoliczności, w ciągu XX w. komunizm okazał się niezwykle skutecznym instrumentem politycznym, który z czasem (aczkolwiek nie wszędzie) porzucił utopijne projekty społecznej inżynierii, a stał się zwyczajnym narzędziem polityki imperialnej.
„Zbrodnie komunizmu” to jedna z wystaw cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” przygotowywanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.
Komentarze zostały przygotowane w pięciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej oraz hiszpańskiej by umożliwić dostęp do informacji także obcokrajowcom.
Ekspozycję prezentować będziemy do 27 lipca 2023 roku.
Koncepcja wystawy: Jan Godłowski
Autorzy tekstów: dr Michał Wenklar i dr Maciej Zakrzewski
Opracowanie graficzne: Aneta Łapczyńska
Organizator: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Współpraca: IPN w Krakowie