Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Zabytki na karpackich bezdrożach

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 5 listopada, 2021 do 30 listopada, 2021
Zabytki na karpackich bezdrożach

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Barbary Tondos i Jerzego Tura pod tytułem Zabytki na karpackich bezdrożach.

Wernisaż odbędzie się dnia 5 listopada 2021 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej o godzinie 11.00 w ramach II Międzynarodowego Sympozjum Drewniane cerkwie obszaru Karpat i wschodniego pogranicza.

Prezentowane na wystawie unikatowe fotografie to część bogatego zbioru negatywów i odbitek fotograficznych wykonanych w trakcie wieloletnich prac inwentaryzatorskich i konserwatorskich prowadzonych przez Barbarę Tondos i Jerzego Tura. Zbiór ten znajdujący się obecnie w dyspozycji córki autorów Katarzyny Tur-Marciszuk, zawiera zarówno szklane klisze, negatywy i pliki cyfrowe, jak i czarno-białe oraz kolorowe odbitki. Niestety, nie jest on jeszcze w pełni opracowany, ale godny jest zainteresowania historyków sztuki, konserwatorów i miłośników karpackiej architektury.

Plansze pokazują architekturę cerkiewną, którą przez wiele lat zajmowali się Barbara Tondos i Jerzy Tur z racji swoich zainteresowań, uprawianego przez nich zawodu oraz miejsca zamieszkania i pracy. Zdjęcia, to powiększenia zeskanowanych w dużej rozdzielczości czarno-białych negatywów. Teksty, które towarzyszą fotografiom są fragmentami rozmów  z rodzicami, które Katarzyna Tur-Marciszuk nagrywała w ostatnich latach ich życia.

Z inicjatywy Stowarzyszenia Ruska Bursa zbiór został mu przekazany w 2016 roku w depozyt, w celu  opracowania i digitalizacji. Zeskanowane do tej pory materiały (ok. 6% całości) są dostępne na stronie https://www.lem.fm/archiwa/TurTondos.

Życzymy wszystkim zwiedzającym, żeby dzięki tej aranżacji odbyli podróż w czasie do lat 50., 60. i 70. XX w.

autorzy:
Ireneusz Marciszuk
Kararzyna Tur-Marciszuk

współpraca:
Monika Rzepiejewska
Aleksandra Rzepiejewska

konsultacja:
Jarosław Giemza
Stanisław Kryciński

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content