Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Z ziemi i z morza – cygarniczki i fajki z kolekcji Anity Barycz-Rudner

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Dnia 26 czerwca, 2022
Z ziemi i z morza

26 czerwca 2022 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „Z ziemi i z morza – cygarniczki i fajki z kolekcji Anity Barycz-Rudner”.

Zaprezentowane na wystawie cygarniczki i fajki niedawno wzbogaciły zbiory Muzeum Dzwonów i Fajek, stając się ich interesującym uzupełnieniem. Jest to dar Pani Anity Barycz-Rudner. Ofiarodawczyni i kolekcjonerka mieszka w Krakowie. Z wykształcenia jest biologiem, ale sztuka i historia zawsze były jej bliskie. Tego typu zainteresowania wyniosła z domu, gdyż jej ojcem był Henryk Barycz, historyk, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niedawno część swoich zbiorów ofiarowała Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, a ostatnio też Muzeum w Wiśniczu.

Tytuł wystawy – Z ziemi i z morza – nawiązuje do materiałów, z których wykonywano fajki i cygarniczki, przede wszystkim do sepiolitu i bursztynu. Były one często i chętnie wykorzystywane przez twórców akcesoriów fajczarskich, nie tylko ze względu na właściwości fizyczne i chemiczne, ale także na łatwość obróbki mechanicznej oraz piękno wykonanych z nich przedmiotów. Wśród prezentowanych cygarniczek i fajek mamy też wyroby z innych materiałów – m.in. drewna, korzenia wrzośca, gliny, macicy perłowej i porcelany.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content