Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Z najlepszymi życzeniami na Dzień Matki. Dzwonki ze zbiorów Muzeum Dzwonów i Fajek

Dodane w kategorii: Ciekawostki muzealne, Sztuka, Zabytki i kolekcje
Dnia 26 maja, 2022
Dzwonki porcelanowe ze zbiorów MNZP

Dzwonek z okolicznościowym napisem
prawd. Wielka Brytania, 4 ćw. XX w.
porcelana szkliwiona, kalkomania, złocenie
IP/KJK-394

Dzwonek z okolicznościowym napisem
Fenton China Company, Wielka Brytania, 4 ćw. XX w.
porcelana kostna, szkliwiona, kalkomania, złocenie
IP/KJK-399

Dzwonek z okolicznościowym wierszem,
prawd. Wielka Brytania, 4 ćw. XX w.
porcelana szkliwiona, kalkomania, złocenie
IP/KJK-402

Dzwonek z okolicznościowym napisem
prawd. Wielka Brytania, 4 ćw. XX w.
glinka kaolinitowa szkliwiona, kalkomania
IP/KJK-403

Dzwonek z okolicznościowym napisem,
4 ćw. XX w.
porcelana szkliwiona, kalkomania, malatura(?), złocenie
IP/KJK-407

Dzwonek z okolicznościowym napisem
Japonia, 1980 r.
porcelana szkliwiona, kalkomania
IP/KJR-224

Dzwonek z okolicznościowym wierszem,
Japonia, 4 ćw. XX w.
porcelana szkliwiona, kalkomania, złocenie
IP/KJR

Dzwonek porcelanowy ze zbiorów MNZPDzień Matki jest okazją do przypomnienia sobie jak ważną osobą w życiu człowieka jest jego mama i, w miarę możliwości, okazania tego. W Polsce po raz pierwszy był obchodzony na początku XX w., od lat międzywojennych na stałe zagościł w kalendarzu, a 26 maja jako oficjalną datę ustalono po II wojnie światowej. Pierwsze obchody tego święta, zwłaszcza w Anglii i Stanach Zjednoczonych miały bardziej charakter domowo-religijnej uroczystości. W Anglii od XVII do XIX wieku obchodzono tzw. „niedzielę u matki”, podczas której wręczano matkom drobne podarunki. W Stanach Zjednoczonych, dzięki energicznej akcji kilku działaczek, już w 1905 r. udało się ustanowić Dzień Matki, a w 1914 r. kongres uznał ten dzień za święto narodowe.

Dzień Matki jest obchodzony w większości krajów świata,  w różnych terminach, mniej lub bardziej uroczyście. Do tradycji należy składanie życzeń i wręczanie kwiatów, laurek lub, na ogół drobnych, prezentów. Najmilsze są te wykonane własnoręcznie przez dzieci, ale przy tych gotowych ważne są intencje i pamięć ofiarodawcy. Obecnie sklepy pełne są wyrobów przeznaczonych specjalnie na ten dzień, co podkreślają stosowne dekoracje opakowań lub dedykacyjne napisy. W tym morzu komercji każdy powinien znaleźć coś, co przypadnie do gustu jemu i jego Mamie. Nie zapomniano też o hobbystach i zbieraczach.

Dzwonek porcelanowy ze zbiorów MNZPKolekcjonowanie jest zapewne równie stare, jak ludzka cywilizacja. Jednak przez długie wieki była to działalność dostępna głównie dla majętnych, gdyż zbierano przede wszystkim dzieła sztuki i rzemiosła oraz osobliwości natury, co wymagało sporych środków. Stopniowo jednak zaczął zmieniać się zakres kolekcjonerstwa i coraz częściej eksponatami kolekcji stawały się przedmioty bardziej dostępne dla mniej zamożnych, np. okazy geologiczne, które można było pozyskać samemu, nawet w czasie podmiejskich spacerów. Kolekcjonerstwem w pełni egalitarnym jest filatelistyka. Zbieracze znaczków dali przykład innym i zaczęły powstawać zbiory o równie szerokim zakresie i w większości z przedmiotów współcześnie wyrabianych, np. filumenistyczne (pudełek od zapałek), modeli samochodów i samolotów, kolejek elektrycznych, jak również różnego rodzaju dzwonków. Kolekcje kampanologiczne cieszą coraz większą popularnością, a wiele znanych firm, np. produkujących szkło i porcelanę, uwzględnia potrzeby hobbystów. Wiele z takich zbiorów jest wypadkową z jednej strony możliwości finansowych, z drugiej zainteresowań, a często też, niekiedy nieuświadamianą, chęcią upamiętnienia ciekawych miejsc lub znanych osób charakterystyczną pamiątką.

Do takich właśnie przedmiotów należy zaliczyć prezentowane dzwonki. Upamiętniają one jakże ważną osobę, a jednocześnie mogą stanowić uzupełnienie kolekcji – ofiarodawcy lub jego, czy jej, Matki. Poza stosowną dekoracją kwiatową znalazły się na nich okolicznościowe wierszyki, dedykacje, lub po prostu słowo: Mother (Matka). Stanowią one drobne fragmenty dwóch kolekcji dzwonków, darowanych przemyskiemu Muzeum Dzwonów i Fajek – pana Jana Krasnodębskiego i pana Józefa Ryby. Pan Krasnodębski tworzy swój zbiór w Anglii, pan Ryba w USA (gdzie nadal kontynuuje swoją pasję), stąd na dzwonkach znalazły się napisy w języku angielskim.

Dorota Zahel

Biblio- i netografia:

Dzwonki i dzwoneczki z kolekcji Anny i Jarosława Molów, Przemyśl 2008;

https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/dzien-matki/C:\Users\User\Downloads\

https:\pl.wikipedia.org › wiki › Dzień_Matki

https://pl.wikipedia.org › wiki › Dzień_Matki

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content