Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Wolodymyr Lutsyk – Malarstwo

Dodane w kategorii: Aktualna, Informacje, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wydarzenie odbywa się dnia: 11 maja, 2024
Wolodymyr Lutsyk - Malarstwo

11 maja 2024 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla miał miejsce wernisaż wystawy prac malarskich Wołodymyra Lutsyka.

Wystawa jest Nagrodą Specjalną Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat SREBRNY CZWOROKĄT 2021.

Wolodymyr Lutsyk urodzony w Złoczowie na Ukrainie w roku 1968. Wykształcenie artystyczne zdobył w Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki.

W swoich twórczych poszukiwaniach eksperymentuje z różnymi materiałami i technikami malarskimi. W latach 90. zainteresował się malarstwem na szkle. Pierwsza indywidualna wystawa malarstwa na szkle odbyła się w 1995 roku. W 1998 roku otrzymał I Nagrodę malarstwa na szkle za obraz „Ostatnia wieczerza”. Współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej w Przemyślu, a od 1994 roku bierze udział w Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt, gdzie uzyskał kilka nagród, a w szczególności został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Przemyśla za obraz pt. „Dwa”.

W ostatnich latach miał liczne wystawy na Ukrainie, we Włoszech i w Polsce. Obecnie tworzy głównie w technice akrylu na płótnie lub papierze. W latach 2012-2022 wykonał cykle charakterystycznych prac pt. „Przy stole”, „Obiad”, „Sagome”. Źródłem inspiracji wykonania dzieł jest wrażenie malarstwa ściennego, które ma za sobą stulecia istnienia. Kolejnym ulubionym tematem twórczości artysty jest martwa natura. W zdecydowanej większości jego prac są w tej tematyce. Martwa natura to zarówno odrębny temat, jak i detale innych kompozycji. Harmonijna kolorystyka, statyczna kompozycja i minimalizm charakteryzują dzisiejszy okres twórczości artysty. Od 1995 roku jest członkiem Narodowego Związku Artystów Ukrainy. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego we Lwowie (Ukraina), Muzeum Narodowego we Lwowie, w muzeum miasta Anticoli Corrado (Włochy) oraz w zbiorach prywatnych.

Wybrane wystawy: 1993 – wystawa „Wiosna-93”, Muzeum Narodowe we Lwowie / Ukraina; 1994 – Międzynarodowe Biennale Malarstwa Regionu Karpat – Srebrny Czworokąt, Galeria Sztuki Współczesnej w Przemyślu / Polska); 1995 – wystawa indywidualna, Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego, Lwów / Ukraina; 1998 – Ogólnoukraioska wystawa malarstwa na szkle „Trzy wymiary: wczoraj, teraźniejszośd i jutro”, Muzeum Narodowe we Lwowie / Ukraina; 2006 – wystawa indywidualna, Ambasada Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej / Włochy; 2012 – wystawa indywidualna, galeria AVS-Art, Kijów / Ukraina; 2015-2021 – Międzynarodowe Triennale Malarstwa – Srebrny Czworokąt, Galeria Sztuki Współczesnej, Przemyśl; 2017 – wystawa indywidualna, Galeria Sztuki Gary’ego Bowmana, Lwów / Ukraina; 2023 – wystawa malarstwa „Stworzenie Anioła”, Muzeum Narodowe we Lwowie / Ukraina.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content