Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Wielkanocne warsztaty muzealne

warsztaty wielkanocne 2022

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza dzieci i młodzież na warsztaty edukacyjne przygotowane z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.

Budynek Główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Pisanka woskiem malowana.

W trakcie wystawy uczestnicy zapoznają się z historią zdobienia pisanek, a także dowiedzą jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. W części praktycznej dzieci będą zdobić jajka metodą batikową, w której za pomocą szpilki osadzonej w drewienku będą nanosić na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór i barwić wybranym kolorem pisankę.

Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie 2 ugotowanych jaj.

Stół wielkanocny i jego atrybuty

Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne obrzędy związane z Wielkanocą i poprzedzającym ją Wielkim Tygodniem, a także dowiedzą się jak przygotować wielkanocny stół i dlaczego nieodzowne jest umieszczenie na nim czerwonej kraszanki i zielonej rzeżuchy.

W części praktycznej zajęć dzieci upieką wielkanocne babeczki niezbędne podczas świątecznego śniadania.


Zajęcia obywają się w Gmachu Głównym Muzeum przy placu płk. Beka Joselewicza 1 w Przemyślu. Opłata za udział w zajęciach wynosi 9 zł od osoby plus 30 zł od grupy (opłata za edukatora). Grupy prosimy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, osobiście lub pod numerami telefonów:  16 679 30 45 lub 16 679 30 08.

Muzeum historii Miasta Przemyśla

Różne metody ozdabiania jaj wielkanocnych

Podczas zajęć uczestnicy ozdabiają styropianowe pisanki metodą decoupage oraz poznają znaczenie umieszczanych na nich symboli.

Wielkanocne świece

W trakcie zajęć dzieci ozdobią świece wybranym motywem wielkanocnym.

Tradycje Świąt Wielkanocnych

Podczas zajęć uczestnicy poznają historię oraz zwyczaje wielkanocne, następnie ozdobią figurki gipsowe w kształcie dekoracji do koszyczka np. baranek, jajko, kurczaczek itp.


Zajęcia odbywają się w Kamienicy Brzykowskiej – Rynek 9 w Przemyślu. Opłata za udział w warsztatach wynosi 9 od osoby plus 30 zł od grupy (opłata za edukatora). Grupy prosimy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 16 679 30 46.

Oferta warsztatów w wersji pdf

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content