Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Węgierskie Lwy Judy w Galicji 1914-1918

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 26 września, 2017
Węgierskie Lwy Judy w Galicji 1914-1918

26 września 2017 roku w budynku głównym Muzeum miał miejsce wernisaż wystawy „Węgierskie Lwy Judy w Galicji 1914-1918”. Jest ona jednym z elementów obywającego się w tym roku – Roku Kultury Węgierskiej w Polsce.

W otwarciu uczestniczyli Pani dr hab. Adrienne Körmendy, Konsul Generalny Republiki Węgierskiej w Krakowie oraz Prezydent Miasta Przemyśla, Pan Robert Choma.

Wystawa poświęcona jest udziałowi węgierskich Żydów w walkach toczących się podczas I wojny światowej na froncie wschodnim. 

W armii Austro-Węgier walczyli żołnierze wszystkich narodowości, grup etnicznych i wyznaniowych zamieszkujących cesarstwo – ramię w ramię z Polakami byli Austriacy, Węgrzy i Czesi. Szacunki dotyczące żydowskich żołnierzy wahają się od 275 do 400 tys. wojskowych pochodzących z różnych krajów monarchii. Na wszystkich frontach I wojny światowej, w różnych armiach, walczyło około 1,5 miliona Żydów, a ich udział procentowy w poszczególnych armiach zwykle przewyższał odsetek ludności żydowskiej w całkowitej populacji danego kraju.

Wystawie towarzyszy również wydawnictwo pod tym samym tytułem, które można nabyć w księgarni muzealnej.

Wystawa czynna będzie do dnia 27 listopada 2017 roku.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content