Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Warsztaty wielkanocne w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Dodane w kategorii: Edukacja, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Dnia 5 marca, 2024

Warsztaty Wielkanocne w Muzeum Narodowym Ziemi PrzemyskiejSerdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Warsztatach Wielkanocnych organizowanych w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. płk. Berka Joselewicza 1.

Do zaproponowania mam następujące tematy spotkań z dziećmi i młodzieżą:

Pisanka woskiem malowana

W trakcie zajęć uczestnicy zapoznają się z historią zdobienia pisanek, a także dowiedzą jakie znaczenie przypisywało się wzorom i kolorom zdobiącym wielkanocne jajka. W części praktycznej dzieci będą zdobić jajka metodą batikową, w której za pomocą szpilki osadzonej w drewienku będą nanosić na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór i barwić wybranym kolorem pisankę.

Uwaga! Uczestnicy proszeni są o przyniesienie 2 ugotowanych jaj.

Stół wielkanocny i jego atrybuty

Uczestnicy zajęć poznają tradycyjne obrzędy związane z Wielkanocą i poprzedzającym ją Wielkim Tygodniem, a także dowiedzą się jak przygotować wielkanocny stół i dlaczego nieodzowne jest umieszczenie na nim czerwonej kraszanki i zielonej rzeżuchy.

W części praktycznej zajęć dzieci upieką wielkanocne babeczki niezbędne podczas świątecznego śniadania.

Pisanka – niespodzianka

Uczestnicy wykonają własnoręcznie świąteczną ozdobę. Będzie nią kartonowa pisanka – niespodzianka, inspirowana pisankami z wystawy „Huculskie Skarby”. Wypełniona świątecznymi smakołykami ozdobi koszyk oraz stół świąteczny.

Zajęcia obywają się w Gmachu Głównym Muzeum przy placu płk. Berka Joselewicza 1 w Przemyślu. Opłata za udział w zajęciach wynosi 12 zł od osoby plus 30 zł od grupy (opłata za edukatora). Grupy prosimy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, osobiście lub pod numerem telefonu 16 679 30 45.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content