Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Warsztaty wielkanocne 2017 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Dodane w kategorii: Edukacja, Informacje, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Warsztaty muzealne, Wydarzenia
Wydarzenie odbywa się dnia: 13 marca, 2017
Warsztaty wielkanocne 2017 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w wielkanocnych warsztatach w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Proponujemy Państwu następujące tematy zajęć:

Pisanki woskiem malowane

W czasie zajęć uczniowie poznają historię kraszanek i pisanek oraz ludowych zwyczajach związanych z Wielkanocą. Zapoznają się z technikami wykonywania tradycyjnych pisanek, dowiedzą się, że popularne wzory i zdobienia pisanek miały swoje nazwy i symboliczne znaczenie. Grabie, sieci, kurze i kacze łapki to tylko niektóre z dawnych nazw. Uczestnicy warsztatów za pomocą szpilki osadzonej w drewienku naniosą na skorupkę jaja rozgrzany wosk tworząc wzór. Następnie będą barwić pokrytą woskiem pisankę. Zajęciom towarzyszy prezentacja multimedialna.

Uwaga: Prosimy, aby każdy uczestnik przyniósł dwa ugotowane jaja.

Palmy wielkanocne

W czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się o tradycjach i zwyczajach związanych z pleceniem a następnie święceniem palm, dowiedzą się, z czego wykonywane są palmy oraz jaka jest symbolika ich poszczególnych elementów. Sprawdzimy gdzie powstają najwyższe palmy a gdzie do budowy palmy używa się sosny. Dlaczego należy zjeść święcone „bagniątko” i co zrobić z zeszłoroczną palmą?Zadaniem uczestników warsztatów jest wykonanie palmy wielkanocnej. Własnoręcznie wykonaną palmę dzieci zabierają do domu.

Uwaga: Prosimy, aby każdy uczestnik przyniósł gałązki bukszpanu.

Prosimy o zgłaszanie grup telefonicznie lub osobiście w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9. Obecność opiekuna (nauczyciela) podczas warsztatów jest obowiązkowa.

Grupa nie powinna przekraczać 30 osób.

Odpłatność za udział w zajęciach wynosi 5 zł od osoby + 20 zł od grupy.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content