Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

W szponach Barbarossy

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 22 czerwca, 2021
W Szponach Barbarossy - ekspozycja plenerowa

22 czerwca 2021 r. przypada 80-rocznica ataku III Rzeszy na Związek Sowiecki. Przemyśl znów stał się miejscem ataku jednostek niemieckich, tym razem mającym na celu wyparcie Sowietów z Przemyśla. I tak oto 22 czerwca 1941 r. o godz. 6 rano rozpoczął sia atak niemiecki znany z historii jako Plan Barbarossa. Niemcom w dość krótkim czasie udało się zdobyć miasto, gdyż Rosjanie nie byli w stanie stawić większego oporu. Pomimo, że w Przemyślu powstał jeden z Punktów Oporu wchodzący w skład Linii Mołotowa, Niemcom wystarczyło 6 dni, aby zająć prawobrzeżną część miasta. Wśród 22 schronów znajdujących się w mieście tylko trzy stawiły oporu jednostkom niemieckim. Najdłużej broniła się kaponiera przy Wyb. Józefa Piłsudskiego.

W związku z rocznicą tych wydarzeń Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zorganizowało wystawę plenerową, składającą się z dwunastu tablic.

Tablice są ułożone chronologicznie zaczynając od Paktu Ribentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 r. Kolejna z tablic przedstawia losy Przemyśla w dniach 14-15 września, kiedy to jednostki niemieckie wkraczają do miasta. Na wystawie przedstawione zostały również przygotowania zarówno ze strony niemieckiej jak i sowieckiej. Następna część wystawy poświęcona jest walkom o Przemyśl w czerwcu 1941 r.

Ostatnie tablice przedstawiają zniszczenia Przemyśla z czerwcowych walk. Straty były ogromne. Z krajobrazu miasta zniknęła znaczna część zabudowy ul. Jagiellońskiej, a także dzielnicy żydowskiej. Wystawa opatrzona jest w komentarz merytoryczny, a także bogatą ikonografię pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Wystawę przygotowali: Lucjan Fac, Karol Kicman, Tomasz Król, Tomasz Zając.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content