W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA.
18 października 2024 roku w Muzeum historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 odbył się wernisaż wystawy „W poszukiwaniu indiańskiej przeszłości. Polskie badania archeologiczne w Kolorado, USA”.
Wydarzeniu towarzyszył wykład wprowadzający dr. hab. Radosława Palonki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który od wielu lat kieruje polskim zespołem badawczym w regionie Mesa Verde w stanie Kolorado.
Wystawa prezentuje wyniki badań archeologicznych, prowadzonych od 2011 roku przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w kilku kanionach amerykańskiego stanu Kolorado. Prace te doprowadziły do odkrycia nieznanych wcześniej wielkich galerii ze sztuką naskalną – określoną przez czasopismo National Geographic mianem „Dzikiego Luwru”. Pomogły również w rekonstrukcji demografii, struktury osadniczej i społeczno-kulturowej mieszkańców blisko czterdziestu osad. Rozpoznano także wiele elementów obrony przed napastnikami w postaci kamiennych wież służących do przekazywania sygnałów pomiędzy poszczególnymi osiedlami.
W swoich pracach badacze używają tradycyjnych metod od dawna stosowanych w archeologii w postaci badań wykopaliskowych. Szeroko stosują również nowoczesne technologie nieinwazyjne, w tym zaawansowane techniki digitalizacji odkrytych zabytków, jak trójwymiarowe skanowanie laserowe oraz cyfrowe wizualizacje.