Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

W piątek, trzynastego

Dodane w kategorii: Ciekawostki muzealne, Etnografia
Dnia 13 listopada, 2020

Trzynastego listopada 2020 roku to piątek. Piątek, trzynastego uważany jest do dziś przez osoby przesądne za dzień feralny, pechowy, przynoszący wszelkie nieszczęścia. Nasuwa się pytanie – dlaczego? Liczbom od najdawniejszych czasów przypisywano znaczenia symboliczne, co ma swoje odbicie w dogmatach religijnych, wierzeniach ludowych, bajkach, a także w sztuce. Genezy pechowego piątku wypadającego trzynastego dnia miesiąca poszukuje się zarówno w starożytności, zwłaszcza w starożytnej Babilonii, jak i w katolicyzmie, który paradoksalnie wiarę w przesądy uważa za grzech. Babilończycy, ale również Egipcjanie i Rzymianie liczbę 13 uważali za nieszczęśliwą, bo ich porządek świata opierał się na liczbie 12 (12 miesięcy, 12 znaków zodiaku, 12 prac Herkulesa, dwunastogodzinny cykle doby, miara ilości – tuzin), a wkradająca się w ten poukładany świat trzynastka burzyła tę harmonię i równowagę wszechświata, była związana z siłami chaosu.

Autor nieznany, Ostatnia Wieczerza wg Leonarda da Vinci, przyp. Przemyśl, pocz. XX w., MPS-4738W chrześcijaństwie powiązano trzynastkę z Ostatnią Wieczerzą i osobą Jezusa jako trzynastą osobą, która wkrótce odejdzie z grona zebranych przez mękę i śmierć. Z tego powodu później unikano sadzania przy stole tylu osób, szczególnie podczas wieczerzy wigilijnej, wierząc, że trzynasta osoba wkrótce umrze. W historii Jezusa pojawia się również motyw trzynastego gościa – Judasza, który zdradził.

Jedną z najpopularniejszych teorii o pechowym piątku trzynastego jest historyczne wydarzenie. To właśnie w piątek trzynastego 1307 roku król Francji Filip IV kazał zamknąć Zakon Templariuszy, a z zakonnikami rozprawił się bardzo brutalnie, paląc ich na stosie za herezję i czary. Nie skończyło się to dobrze dla władcy. Według legendy został przeklęty przez mistrza zakonu i wkrótce zmarł. Niektóre relacje mówią o tym, że klątwa obejmowała również potomków króla Francji aż do trzynastego pokolenia.

Cornelis Bloemaert wg rysunku Ciro Ferrusa, Ostatnia Wieczerza, Rzym, 1662, miedzioryt, MPS-5677Piątek jest w chrześcijańskim świecie smutnym dniem śmierci Chrystusa i chwilowym tryumfem zła. W kulturze magicznej to dzień, w którym czarownice szykowały się na swoje sabatowe obrządki. Piątek w dawnej Polsce był uważany za „ciężki” właśnie z powodu ukrzyżowania Jezusa. Znalazło to swoje odbicie w przysłowiach ludowych: „W piątek zły początek”. Współcześnie piątek to raczej wyczekiwany dzień rozpoczęcia weekendu i odpoczynku po pracy.

Pechowość piątku trzynastego to efekt niefortunnego połączenia dwóch negatywnych symbolik. W przesądy można wierzyć lub nie, ale niektórzy w piątek trzynastego wolą zachować większą ostrożność niż zwykle. Ludzie przesądni, którzy wierzą w pechowość tego dnia, uważają, że powodem nieszczęścia, które ewentualnie może ich spotkać jest sam fakt, że trzynasty dzień miesiąca przypadł właśnie w piątek. Istnieje nawet nazwa na strach przed trzynastką – to triskadekafobia. A przecież trzynastka może się też kojarzyć dobrze, na przykład z trzynastą pensją.

Według wielu przesądów w piątek, trzynastego nie powinno się wykonywać lub rozpoczynać rożnych czynności. Pecha może przynieść w ten dzień wstanie lewą nogą lub przejście pod drabiną albo oglądanie się za siebie. Ta ostatnia czynność, od zawsze i w wielu kulturach uważany był za zły znak.

Choć dziś króluje rozum i zdrowy rozsądek, to nadal dla wielu osób piątek, trzynastego zapowiada nieszczęście. Jeśli założymy sobie, że trzynastego w piątek jest pechowy, to faktycznie może się taki okazać, psychologia nazywa to samorealizującą się przepowiednią. Pociechą dla tych osób, które obawiają się trzynastego w piątek jest to, że połączenie piątku i trzynastki nie zdarza się zbyt często w ciągu roku. Słowa piosenki kiedyś śpiewanej przez Kasię Sobczyk: Trzynastego wszystko zdarzyć się może… niech będą puentą tego tekst.

dr Małgorzata Dziura

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content