Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

W nurcie surrealizmu: Andrzej Tomaszewski i Panicos Spanos w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 1 kwietnia, 2023 do 20 maja, 2023

1 kwietnia 2023 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż wystawy pod tytułem „W nurcie surrealizmu: Andrzej Tomaszewski. Realny surrealizm – 30 lat, Panicos Spanos. Wolność tworzenia”.

Andrzej Tomaszewski urodzony w 1966 roku w Koninie, współczesny twórca, który porusza tematy związane z wewnętrznym życiem człowieka, jego emocjonalnością, pragnieniami, tęsknotami, popędami, rozterkami. Język, którym chce nawiązać dialog z widzem nie jest łatwy, lecz tak zawiły i nieoczywisty, jak skomplikowane, często niezrozumiałe jest wnętrze każdego z nas. Próbując przełożyć zawiłości ludzkiej psychiki na wizualny język sztuki, Tomaszewski posługuje się stylistyką surrealizmu.

Wystawa ta jest wydarzeniem jubileuszowym, zorganizowanym z okazji trzydziestolecia twórczości
artysty.

Panicos Spanos urodzony 1976 roku w Limassol na Cyprze jest rzeźbiarzem pracującym w metalu. Z tego zimnego, ostrego i niejednokrotnie twardego materiału artysta tworzy ażurowe formy, które zachwycają swoją lekkością i plastycznością. Inspiracją dla Spanosa są nieuchwytne pojęcia, jak czas i przestrzeń, ale także szeroko pojęta natura, której częścią jest człowiek i jego wielki, nieodgadniony potencjał. Prezentując swoje prace angażuje niemal wszystkie zmysły widza. Rzeźby pokazane na wystawie polska publiczność oglądała po raz pierwszy na 19. Warszawskich Targach Sztuki w listopadzie 2022 roku.

Wystawę zwiedzać można do 20 maja 2023 roku.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content