W głębi obrazu
Co swym kształtem przypomina pompon zdobiący strój Janusza Radziwiłła na obrazie Davida Bailly’ego i jakie skojarzenia nasuwa noszony przez księcia bucik? Które z dzieł z kolekcji MNWr można odczytywać w kontekście dzisiejszych odkryć na temat inteligencji roślin? Współcześni artyści zapraszają widzów w podróż w głąb obrazów dawnych mistrzów, odkrywając nieoczekiwane skojarzenia i zapraszając do spojrzenia na znane dzieła z innej perspektywy.
Pomysłodawcy projektu Łukasz Huculak (Wydział Malarstwa ASP Wrocław) i Jadwiga Sawicka (Instytut Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego) stworzyli prace inspirowane wybranymi obrazami z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Sparafrazowali mniej lub bardziej niepozorne fragmenty ich kompozycji i elementy drugiego planu, nadając muzealnym obiektom nowe znaczenia w kontekście przeżywanych aktualnie ogólnoświatowych kryzysów. Dyskretnie włączają się ze swoimi „aktualizacjami” w muzealną narrację, dialogując zarazem z problemami współczesności.
„Muzeum i jego zbiory mogą być metaforycznym schronieniem, w którym przy uważnym spojrzeniu znajdziemy odbicie swoich teraźniejszych stanów emocjonalnych” – tłumaczą artyści. „W głębi obrazów z przeszłości szukamy fragmentów, które w naszym odczuciu nawiązują do tego, co przeżywamy teraz. Naszym zdaniem sztuka może pomagać w znoszeniu kolejnych lockdownów: odbiór jej to jak odczytywanie zaszyfrowanej wiadomości. Wysiłek włożony w odcyfrowanie dzieł sztuki może przynieść nie tylko poznawczą satysfakcję, ale również estetyczne ukojenie”.
O wystawie na stronie Muzeum Narodowego we WrocławiuRozmowy o inspiracjach i stworzonych pracach będą pojawiać się online. Oto pierwsza z nich: https://fb.watch/4Ntpn0E9iu/
W maju projekt przeniesie się do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Oprócz Łukasza Huculaka i Jadwigi Sawickiej, nowych treści ukrytych w głębiach obrazów i obiektów z kolekcji stałej, poszukiwać będą także Karolina Niwelińska (Instytut Sztuk Pięknych UR) oraz doktoranci Szkoły Doktorskiej UR: Liliana Kalinowska, Barbara Komaniecka Jacek Machowski i Barbara Porczyńska.
Poniżej przedstawiamy pierwsze dwa komentarze dotyczące zabytku jakim jest dwustronna ikona św. Mikołaj oraz Hołd Trzech Króli oraz inspirowanej nim grafiki.
O dwustronnej ikonie św. Mikołaj oraz Hołd Trzech Króli prezentowanej na wystawie Credo na dwa głosy opowiada dr Marta Trojanowska – Historyk Sztuki z Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.
O swojej inspiracji sztuką sakralną prezentowaną na wystawie Credo na dwa głosy w Muzeum Narodowym ziemi Przemyskiej, opowiada Jacek Machowski.