Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

W drodze do Niepodległości

Dodane w kategorii: Aktualna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 4 września, 2023 do
W drodze do Niepodległości

Przy wejściu do Muzeum od strony parkingu muzealnego od 4 września można zobaczyć nową wystawę plenerową pod tytułem W drodze do Niepodległości.

Wystawa przedstawia najważniejsze wydarzenia towarzyszące Polakom przez 123 lata niewoli. Pokazuje walkę w obronie niepodległości Polski pod koniec XVIII wieku, jej wymazanie z mapy Europy przez trzech zaborców: Austrię, Prusy i Rosję, a później nieustanne dążenia do odzyskania państwowości, zakończone spełnieniem marzeń wielu pokoleń w listopadzie 1918 r.

Walka o zrealizowanie tego marzenia często przypłacana była śmiercią, zsyłkami, więzieniem czy konfiskatą majątku. Pokolenia Polaków starały się wykorzystać każdą szansę by odzyskać niepodległość, walcząc w całej Europie pod różnymi sztandarami „Za wolność naszą i waszą” czy to u boku Napoleona, czy w czasie Wiosny Ludów lub też podczas powstań.

Konflikt pomiędzy zaborcami doprowadził do wybuchu I Wojny Światowej i choć była ona traumatycznym przeżyciem dla mieszkańców Europy, Polsce przyniosła upragnioną wolność w 1918 r.

Wystawa „W drodze do niepodległości” jest kolejną z historycznego cyklu wystaw przygotowywanych przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z historykami Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Partnerem wystawy jest Archiwum Narodowe w Krakowie.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content