Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

W ciszy moich gór – Mariusz Mykicki w Małej Galerii Fotografii

W ciszy moich gór - Mariusz Mykicki w Małej Galerii Fotografii4 października 2024 roku w Małej Galerii Fotografii w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 odbył się wernisaż wystawy fotografii Mariusza Mykickiego „W ciszy moich gór”.

Mariusz Mykicki

Absolwent Jeleniogórskiej Szkoły Fotograficznej. Członek ZPAF. Przedsiębiorca, podróżnik, miłośnik gór.

Fotografią zajmował się prawie zawsze jednak pod koniec 2016 roku zdecydował, że będzie to fotografia czarno biała średnio i wielkoformatowa połączona z autorską postprodukcją w ciemni fotograficznej. Głównym przedmiotem zainteresowania dla Mariusza Mykickiego są małe rośliny, które przeskalowane w kadrze dawały złudzenie dużych drzew. Projekt ten nie jest ukierunkowany na zamknięty cykl z określoną ilością fotografii. W poszukiwaniu takich obiektów najczęściej wyjeżdża w góry co przyczynia się do powstawania licznych krajobrazów górskich w tym panoram. Nie jest dla niego ważny sam proces twórczy, który nie musi być zrozumiały dla odbiorcy ale ważne jest to co odbiorca odczuwa, gdy patrzy na jego fotografię. I taką właśnie ideą kieruje się a najważniejsze jest dla niego aby oddać emocje poprzez autorską fotografię. Fotografuje również martwą naturę tworząc projekty składające się najczęściej z opowieści tworzonej przez tryptyki. Obecnie pracuje nad cyklem „Mars” tworzonym przez barwione ręcznie czarno-białe odbitki barytowe. Uczestnik „Jeleniogórskich Wszechnic Fotograficznych” organizowanych przez Jeleniogórskie Centrum Kultury, „Spotkaniach z Fotografią” organizowanych przez Tadeusza Prociaka, wielu plenerów fotograficznych na terenie Polski i poza jej granicami.

Wystawy indywidualne:

W ramach XII Festiwalu Fotografii PLENER , Przełom w Żorach listopad-grudzień 2022. Wystawa pt. „Z bliska i daleka”. Świątynia Sztuki i Światła Perła Żeliszowska, sierpień 2023.

Galeria Fotografii Interferencje, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu październik-listopad 2023. Wystawa pt. „Z bliska i daleka”. Festiwalu Spotkań Fotograficznych „Światło Obrazu” w Uniwersytecie w Siedlcach. Czerwiec 2024.Terminal Kultury Gocław, sierpień – wrzesień 2024. Kurator Jan Marek Karaś.

Wystawy zbiorowe:

Wystawa grupowa „Czas naświetlania” Festiwal Fotografii Plener” 2022, Muzeum Ognia, Żory 2021, Wystawa grupowa Pinhole Day/Kamieniec Ząbkowicki, Galeria Art Cafe pod Pretekstem, Wałbrzych, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Wystawa konkursowa XXII Biennale Fotografii Górskiej. Wystawa wrzesień 2022. Wystawa w galerii BWA w Jeleniej Górze „Kontakty. W drodze” kwiecień-maj 2023. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze. Wystawa w ramach XV Spotkań z Fotografią „Martwa natura/Natura Fotografii” wrzesień 2023, Jeleniogórskie Centrum Kultury, Galeria Korytarz, luty 2024. Przegląd Fotografii w Technikach Dawnych i Alternatywnych, Foto Peryferie, kwiecień 2024. Wystawa w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, XXIII Biennale Fotografii Górskiej wrzesień 2024. Wystawa w Galerii FOTO-GEN we Wrocławiu. Październik 2024.

Inne działania.

Aktywny propagator projektu fotograficznego Haruhisa Camera stworzonego przez japońskiego fotografa Haruhisę Terasaki. Jest to projekt polegający na fotografowaniu przy użyciu zaprojektowanych i budowanych przez Haruhisę Terasaki aparatów fotograficznych, które są kompilacją aparatów cyfrowych i analogowych kamer wielkoformatowych. Obraz uzyskany w tej technice jest cyfrową fotografią matówki podobnej jakie są stosowane w aparatach wielkoformatowych.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content