Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Uroczystość poświęcenia miejsca kaźni oraz krzyża na Lipowicy

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Wydarzenie odbywa się dnia: 29 listopada, 2018
Uroczystość poświęcenia miejsca kaźni oraz krzyża na Lipowicy

75 lat temu, w dniu 29 listopada 1943 roku w lesie na Lipowicy Niemcy dokonali mordu na 32 mieszkańcach Przemyśla, Żurawicy, Tarnawiec i innych okolicznych miejscowości. Ich ciała zostały zakopane w lesie nieopodal Fortu XVIII.

W 1945 roku zostali oni pochowani na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu w zbiorowej mogile. W miejscu zbrodni postawiono krzyż, który z czasem uległ zniszczeniu.

Na prośbę syna zabitego Podhalańczyka Pan Janusz Galiczyński podjął starania o postawienie nowego krzyża. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Nadleśnictwa Krasiczyn, Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Rzeszowie.

Uroczystości odbyły się z udziałem Prezydenta Miasta Przemyśla – Wojciecha Bakuna, Przewodniczącej Rady Miejskiej – Ewy Sawickiej, Dyrektora Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej – Jana Jarosza, przedstawicieli Nadleśnictwa Krasiczyn, kompanii honorowej 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla oraz licznie zgromadzonych mieszkańców miasta.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content