Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Tableau „Grono nauczycielskie ludowej VI-klasowej szkoły żeńskiej w Przemyślu” po konserwacji

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Dnia 29 grudnia, 2023
Przekazanie zabytku w MNZP.

Do naszego muzeum po konserwacji w toruńskiej pracowni Macieja Banasiaka powrócił cenny zabytek – tableau „Grono nauczycielskie ludowej VI-klasowej szkoły żeńskiej w Przemyślu”.

Tableau ofiarowano ówczesnemu kierownikowi szkoły Michałowi Koczyrkiewiczowi w 1900 roku. Obdarowanego przedstawiono w towarzystwie współpracowników – nauczycieli. Całość zdobi bogata oprawa malarska w wykonaniu przemyskiego artysty fotografa Eugeniusza Jurkiewicza. Fotografie zrobiono w różnych zakładach fotograficznych działających wówczas w Przemyślu. Szesnaście pochodzi z zakładu Eugeniusza Jurkiewicza (technika kolodionowa), cztery z zakładu Bernarda Hennera (technika kolodionowa – dwie szt. i albuminowa – dwie szt.) i dwie – z zakładu Henryka Huttera (technika kolodionowa).

Stan zachowania zabytku był bardzo zły. Tableau – bardzo zabrudzone – miało dużo zniszczeń mikrobiologicznych, skumulowanych głównie na obszarach fotografii i wewnątrz kieszonek. Na tekturze występowały zmiany o charakterze foksingowym i zniszczenia powstałe w wyniku zalania (szczególnie w partii dedykacji). Ponadto fotografie były nieprawidłowo zamocowane, co prowadziło do ich niszczenia.

                W ramach projektu wykonano pełną konserwację i kompleksowe badania mające na celu ustalenie techniki, technologii wykonania oraz określenie przyczyn zniszczeń zabytku – były to m.in. badania składu pierwiastkowego metodą fluorescencji rentgenowskiej XRF (Agata Ogińska, Adam Cupa Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) czy badania mikrobiologiczne (prof. dr hab. Joanna Karbowska-Berent, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).

Projekt został zrealizowany w ramach przygotowań do wystawy „Najciekawsze nabytki muzealne 2012-2022”, która odbędzie się w 2024 roku. Wyniki działań konserwatorów i specjalistów zaprezentujemy na towarzyszącej temu wydarzeniu ekspozycji konserwatorskiej „W pracowni konserwacji – wyniki badań i prac konserwatorskich muzealiów”.

Błażej Szyszkowski

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content