Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Światy widziane – Andrzej Grudzień w Małej Galerii Fotografii

Andrzej Grudzień - Światy widziane

27 stycznia 2023 roku w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 odbył się wernisaż wystawy fotografii Andrzeja Grudnia pod tytułem „Światy widziane”.

Światy widziane z różnych punktów są różnymi światami. Więc mogę żyć w tylu światach, ile z nich jestem w stanie zobaczyć.

Olga Tokarczuk – „Dom dzienny, dom nocny”

Na fotografiach Andrzeja Grudnia z pozoru zwyczajne codzienne obrazy stają się pretekstem do oddzielenia teraźniejszości od przemijania czasu. Zatrzymana chwila może się już wydarzyła albo dopiero zdarzy się. Ten stan przejściowy powoduje, że wszystkie alternatywne zakończenia nakładają się na siebie i nabierają nowego wymiaru. Ocierając się o deja vu poznajemy wynik.

Autor wchodzi w rolę anioła stróża, prowadzi bohaterów swoich zdjęć po następujących po sobie pozornie błahych chwilach życia codziennego. Analizuje ich wybór kierunku drogi i trafność podjętych decyzji. To zapis spostrzeżeń, próba analizy sensu tego co robimy, jak funkcjonujemy w systemie. Czy życiowe czynności, które wykonujemy codziennie mają sens? Dlaczego gesty, słowa mają oznaczać to, co zostało zapisane w ich definicji? Co z tego, co robimy jest pierwotnym instynktem, a ile dodaliśmy w fazie rozwoju kulturowego?

Andrzej Grudzień – rocznik 73, artysta fotografik. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików (ZPAF). Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wykładowca i dyrektor Studium Fotografii ZPAF w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z fotografii analogowej. Vloger, organizator licznych szkoleń i warsztatów fotograficznych. Pracował także jako fotoreporter w radomskim „Echu dnia”. Wystawiał swoje prace w Warszawie, Katowicach, Chełmie, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Serocku, Nowym Tomyślu oraz włoskim Trieście.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content