Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

„Świat w ruinie” Mateusz Chmiel z Małej Galerii Fotografii

"Świat w ruinie" Mateusz Chmiel z Małej Galerii FotografiiJan Jarosz – Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oraz Jacek Szwic – Kurator Małej Galerii Fotografii zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Mateusza Chmiela pod tytułem „Świat w ruinie”.

Otwarcie będzie miało miejsce 4 kwietnia 2025 roku o godzinie 18.00 w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9.

Piękno w brzydocie, tak moglibyśmy powiedzieć, patrząc na zestaw prac, które prezentuje Autor wystawy pt. „Świat w ruinie” Mateusz Chmiel.

W sztuce, ale i w codziennym życiu często zauważamy, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się brzydkie, ma w sobie ukryte piękno, które potrafi wzbudzić emocje, refleksję i ciekawość. Brzydota może być piękna, jeśli zrozumiemy, że piękno nie zawsze jest oczywiste i subiektywne. Moglibyśmy powiedzieć: przemijanie, odchodzenie, zanikanie- to coś co nas z jednej strony przeraża, ale z drugiej… pojawia się „coś” nowego w miejscach wcześniej tętniących życiem. Stare opuszczone miejsca, które ulegają rozkładowi i zarastają roślinami, mają w sobie niezwykły, melancholijny urok. Te miejsca często symbolizują upływ czasu, przemijanie i nietrwałość ludzkiej działalności. Patrząc na fotografie Mateusza Chmiela czujemy refleksję nad przemijaniem i naturalnym cyklem życia. Pomimo stanu rozkładu domów, willi, bloków, generalnie budynków, wytworów ludzkich, często można dostrzec w nich piękno wynikające z kontrastu pomiędzy tym, co kiedyś było, a tym, co jest teraz. Istnieje coś niezwykłego w myśli, że natura w końcu odzyska kontrolę nad miejscami, które kiedyś były pełne ludzkiej obecności. Rośliny, które powoli przejmą te przestrzenie, przypominają nam o niezwykłej sile natury, która zawsze dąży do odzyskania swojego miejsca. Wizja świata, w którym nasze domy zostają zasiedlone przez dzikie rośliny, a mury rozsypują się pod wpływem czasu, jest zarówno nostalgiczna, jak i pocieszająca. Przypomina nam, że choć nasze indywidualne życie jest ulotne, to cykl życia na Ziemi trwa dalej, nieustannie się odnawiając.

…co by się stało jakbyśmy teraz, nagle wszyscy zniknęli z naszej planety? Jak rośliny, by sobie bez nas poradziły? Czy życie toczyłoby się dalej? Patrząc na fotografie Mateusza Chmiela, odnoszę wrażenie, że świat dalej by oddychał, może nawet lżej i żył pełnią swojego życia, odkrywając swoje piękno…tylko dla kogo?

                                                                                  Katarzyna Warańska (ZPAF)

Mateusz Chmiel

Urodzony w 1993 roku, pasjonat fotografii i odwiedzania miejsc, na co dzień niewidocznych, lub niedostępnych.  Fotografuje od  5 lat, ciągle szuka nowych inspiracji, poza zdjęciami miejsc opuszczonych tworzy fotografie industrialne, portrety, reportaże i fotografie architektury. Głównym tematem jego zdjęć są miejsca, na co dzień niedostępne, opuszczone, zrujnowane, lub niedostępne dla fotografów, oraz zwiedzających. Największą pasją jest odkrywanie świata, który dla większości jest niedostrzegalny lub niedostępny. Od 2023 roku członek Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego, brał udział w dwóch wystawach zbiorowych nieformalnej grupy fotograficznej „Dokumentalni”, oraz wielu wystawach  RSF.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Przejdź do treści