Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Spotkania w Krzemieńcu 2015-2016

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 16 grudnia, 2017
Spotkania w Krzemieńcu 2015-2016

16 grudnia 2017 roku o godzinie 17.00 w Budynku Głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przy pl. Berka Joselewicza 1 odbył się wernisaż prac powstałych w czasie Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego pod tytułem Spotkania w Krzemieńcu 2015-2016.

Wydarzenie przygotowane zostało wspólnie z Galerią Labirynt wraz ze Stowarzyszeniem Odin. 

W latach 2011-2017 odbyło się już siedem edycji Międzynarodowego Sympozjum Artystyczno-Naukowego „Spotkania w Krzemieńcu”, którego inicjatorami są: Stowarzyszenie Forum Innowacyjności ODIN z Krakowa, Instytut Humanistyczno- Pedagogiczny w Krzemieńcu /Ukraina/, we współpracy z Katedrą Projektów Edukacyjnych i Artystycznych Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie. Cykliczny, międzynarodowy projekt odbywał się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Generalnego Konsulatu Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie i Łucku i Konsulatu Generalnego Ukrainy w Krakowie i Lublinie.

Nasz wybór Krzemieńca nad Ikwą, miasta leżącego obecnie na granicy ukraińskiego Wołynia i Podola, jako miejsca spotkań artystów współczesnych nie był przypadkowy. Krzemieniec stał się w latach 30 tych XX wieku jednym z ważnych miejsc spotkań polskiej bohemy artystycznej i urósł obok Kazimierza Dolnego do rangi jednej z dwóch najważniejszych kolonii artystycznych na terenie II Rzeczpospolitej.

Krzemieniec stał się ulubionym miejscem pracy w plenerze dla wielu polskich kolorystów i kapistów, którzy od roku 1936 skupiali się w zorganizowanym przy Liceum Krzemienieckim Rysunkowym Ognisku Wakacyjnym. Wśród najwybitniejszych z nich można wymienić malarzy Grupy Krakowskiej, Grupy Artystów Plastyków „Pryzmat” czy późniejszych profesorów Akademii Sztuk Pięknych Emila Krchę, Czesława Rzepińskiego i Jana Cybisa. Wciąż żywa tradycja artystyczna Krzemieńca po blisko siedemdziesięciu latach, pozwoliła w 2011 roku podjąć inicjatywę wskrzeszenia w tym mieście dawnej kolonii artystycznej, która zakończyła się powodzeniem.

Z nieukrywaną dumą mamy przyjemność zaprezentować Państwu, dokumentującą nasze dokonania, trzecią już wystawę zawierającą wybór prac uczestników międzynarodowych sympozjów, otwartych warsztatów twórczych i plenerów odbywających się w latach 2015-2016. Artyści biorący udział w wystawie pochodzą z Polski i Ukrainy oraz Włoch, Niemiec, Bułgarii, Serbii, Szwecji, Słowenii i Stanów Zjednoczonych.

Zorganizowanie V i VI edycji było możliwe dzięki wsparciu będących partnerami projektu: Galerii BWA w Ostrowcu Świętokrzyskim i Zamościu oraz Muzeum Zamojskiego w Zamościu, Muzeum Kresów w Lubaczowie i Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu.

Wcześniej gościliśmy już w Przemyślu w roku 2015, w którym przypadała 250 rocznica urodzin związanego z KEN, założyciela Liceum Krzemienieckiego Tadeusza Czackiego oraz 210 rocznica powstania Liceum w Krzemieńcu. Z tej okazji odbyła się w Przemyślu przygotowywana przez Katedrę Projektów Edukacyjnych i Artystycznych IPPiS oraz Katedrę Malarstwa Rysunku i Rzeźby Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im KEN w Krakowie Międzynarodowa Konferencja Naukowa poświęcona Krzemieńcowi jako historycznemu ośrodkowi kultury, edukacji i sztuki pt. Krzemieniec – Wołyńskie Ateny – Przestrzeń historyczna, edukacyjna i artystyczna oraz prezentowana była wystawa artystów współczesnych i muzealna wystawa Marcina Samlickiego, jednego z artystów pracujących w Krzemieńcu w latach 30-tych XX wieku.

W tym roku, wraz z międzynarodową wystawą artystów współczesnych prezentujemy, w 120 rocznicą urodzin Artysty, wystawę malarstwa Jacka Cybisa.

Kuratorem artystycznym Sympozjum jest Teresa M. Żebrowska, profesor zwyczajny, Kierownik Katedry Projektów Edukacyjnych i Artystycznych w Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie Autor, kurator, koordynator międzynarodowych sympozjów, projektów twórczych oraz monografii i artykułów w z zakresu sztuki.

w imieniu organizatorów
prof Teresa Żebrowska

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content