Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Skazany na niepamięć

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Wydarzenie odbywa się dnia: 9 maja, 2019
Skazany na niepamięć

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu dokumentalnego ukazującego tragiczną historię krakowskiego opozycjonisty Jacka Żaby, która odbędzie się 9 maja o godzinie 17.30 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej.

Scenariusz i reżyseria: Agnieszka Niemiec

Jacek Żaba był działaczem NSZZ „Solidarność” w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Krakowie. W nocy z 12 na 13 grudnia 1985 r. w zajezdni MPK w Krakowie-Czyżynach przeprowadził razem z Kazimierzem Krauze akcję w celu przypomnienia o rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wspólnie poprzecinali paski klinowe w 30 autobusach. Aresztowany po czterech miesiącach, został skazany na półtora roku więzienia. Miał wówczas 22 lata.

Umieszczono go w celi z recydywistami, którzy poddali go regularnym szykanom. Doprowadzony do załamania nerwowego, został zwolniony na przerwę w odbywaniu kary ze względu na stan zdrowia. W 1989 r., już w trakcie negocjacji na temat przebiegu „Okrągłego Stołu”, otrzymał nakaz powrotu do więzienia. Wybrał śmierć. 4 lutego 1989 r. wyskoczył z okna mieszkania i zmarł następnego dnia w szpitalu nie odzyskawszy przytomności.

Wstęp wolny.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content