SKARB Z TRHOVIŠTE – wystawa z Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach
Od 2 lipca 2024 roku w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej oglądać można wystawę poświęconą wyjątkowemu znalezisku wyrobów brązowych z młodszej epoki brązu. Wystawa przygotowana została przez Muzeum Wschodniosłowackie w Koszycach, której autorem jest PhDr. Dárius Gašaj.
Prezentowany na wystawie zbiór zabytków znaleziony został przypadkowo w miejscowości Throvište, we wschodniej Słowacji. Ze względu na sposób depozycji (celowe złożenie w ziemi) można określić go jako tzw. skarb. Składają się na niego dwa hełmy grzebieniowe z brązu z dwiema parami napoliczników oraz dwa spiralne naramienniki, datowane na młodszą epokę brązu, ok. 1200 roku przed Chrystusem.
Znaleziska przedmiotów brązowych z młodszej epoki brązu, w skład których wchodzą hełmy należą do rzadkości. Z terenu całej Europy znanych jest ok. 150 egzemplarzy hełmów należących do różnych typów. Ścisłe analogie do prezentowanych na wystawie znaleźć można jedynie w rejonie Alp Wschodnich. Dotychczas znane były 3 takie hełmy z alpejskiej przełęczy Lueg.
Hełmy, podobnie jak zbroje, były przedmiotami niezwykle cennymi, na które mogły pozwolić sobie jedynie elity. Zapewne dla przedstawicieli takiej grupy społecznej zostały sprowadzone z warsztatu działającego gdzieś na północy Półwyspu Apenińskiego. Ślady pozostawione na nich świadczą o ich użytkowaniu, a także naprawianiu. Niejasna natomiast pozostanie przyczyna umieszczenia ich w ziemi w formie intencjonalnego depozytu.
Serdecznie zapraszamy do zobaczenia wystawy.