Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 8 listopada, 2018 do 22 listopada, 2018
Salezjańska Szkoła Organistowska w Przemyślu i jej likwidacja w roku 1963

Wystawa ma układ chronologiczno-problemowy. W pierwszej części prezentuje materiały dotyczące historii szkoły. Przedstawia m.in. jej statut, fotografie ukazujące sylwetki uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii.

Część druga zawiera materiały związane z przygotowaniami do eksmisji oraz z samą likwidacją szkoły w 1963 roku. Na kolejnych planszach zamieszczono materiały dokumentujące działania władz związane z likwidacją szkoły organistowskiej w Przemyślu (jedynej tego rodzaju placówki w Polsce) oraz prezentujące obronę szkoły przez Salezjanów i społeczeństwo miasta. Zamieszczono tu również zdjęcia wykonane przez funkcjonariuszy MO podczas przejmowania budynków Szkoły Organistowskiej.

Fotografie i dokumenty eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów: Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Archiwum Parafii Świętego Józefa w Przemyślu, Archiwum Państwowego w Rzeszowie, Archiwum Archidiecezjalnego w Przemyślu, Archiwum Inspektorialnego Prowincji Wrocławskiej Salezjanów we Wrocławiu, Towarzystwa im. Mariana Sawy, Wydawnictwa Towarzystwa Chrystusowego „Hlondianum”, ks. Jana Pryputniewicza, Jana Piecucha, Mieczysława Tulei, Jerzego Kurcza, Władysława Szurki, Wojciecha Zwierzyńskiego, Jana Sobieskiego i Józefa Herby.

Ze względu na ekspozycję poza granicami kraju zarówno wystawa, jak i informator do niej zostały opracowane w trzech językach: polskim, włoskim i angielskim.

Tekst źródłowy: Instytut Pamięci Narodowej

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content