Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Przywrócić pamięci. uroczystości 150 rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 13 maja, 2017
Przywrócić pamięci

Adam Stefan SapiehaW dniach 13 i 14 maja 2017 roku w murach Muzeum oraz na Zamku w Krasiczynie, odbyły się uroczyste obchody 150 rocznicy urodzin księcia kardynała Adama Stefana Sapiehy. 

Wydarzenie to było okazją do przypomnienia sylwetki jednego z największych hierarchów Kościoła katolickiego w Polsce.

Kardynał Sapieha urodził się w Krasiczynie, naukę i doświadczenie zdobywał m.in. we Lwowie, Krakowie, Rzymie, a biskupem krakowskim był przez 40 lat, od 1911 roku do śmierci w 1951 r.

Cel edukacyjny to przedstawienie historii życia kardynała Sapiehy jako przykładu patriotyzmu i poświęcenia się dla najbardziej potrzebujących, zwłaszcza ofiar dwu wojen światowych.

Cel naukowy to zebranie podczas sesji grupy naukowców, którzy wiele pracy poświęcili na studiowaniu spuścizny po kardynale Sapieże, a podczas sesji naukowej będą mogli przedstawić wyniki swych prac zainteresowanej publiczności, po czym referaty z sesji naukowej zostaną opublikowane w specjalnym jubileuszowym wydawnictwie.

Cel kulturalny w murach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej zostanie zrealizowany poprzez wystawę, która prezentowana będzie od 13 maja do 2 lipca 2017 r. Na wystawie zaprezentowane będą okazałe obiekty z najważniejszych polskich muzeów, jak np. z Zamku Królewskiego na Wawelu, z Muzeum Katedralnego na Wawelu, z Muzeum Narodowego w Krakowie i wielu innych. Wystawa i sesja naukowa mają stać się także okazją do spotkania Polaków z kraju i zagranicy, wywodzących się z rodów arystokratycznych i mających związki również z rodem Sapiehów. Przez to chcemy popularyzować zasługi wielu rodów książęcych w historii naszej Ojczyzny.

Wystawę można oglądać do 1 lipca 2017 roku.

Więcej szczegółowych informacji o wydarzeniu znajdą Państwo na stronie internetowej kadrynalsapieha.pl.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content