Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Przemyśl 1910

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 23 października, 2020 do 31 marca, 2021
Przemyśl 1910

Miejsce eksponowania: Gmach Główny, pl. Berka Joselewicza 1 – półpiętro pomiędzy I a II piętrem.

Wystawa Przemyśl 1910 ma na celu ukazanie miasta, które mogło poszczycić się różnorodną zabudową, która w znacznym stopniu przetrwała do dziś i wpisała się na stałe w krajobraz tego jakże wyjątkowego dawnego miasta galicyjskiego, a także ukazanie miejsc, które zniknęły bezpowrotnie. Na ekspozycji zaprezentowanych zostało ponad 50 fotografii i pocztówek z przełomu XIX i XX w., które dzięki swej dbałości o szczegóły oddają klimat miasta sprzed 100 lat.

Jak na owe czasy Przemyśl był istotnym ośrodkiem zarówno obronnym jak i administracyjnym, a liczba jego mieszkańców wynosiła ok. 55 tyś. Miasto rozwijało się prężnie, powstawały tartaki, cementownie, drogi, ale przede wszystkim rozwinęła się kolej.

Jedną z charakterystycznych budowli był gmach dworca kolejowego, którego powstanie datuje się na rok 1860. Jego miejsce zajął równie okazały gmach , który powstał w roku 1895 roku.. Warto nadmienić, że Przemyśl posiadał połączenie kolejowe z Lwowem, Krakowem, Wiedniem i Budapesztem, co czyniło go miastem chętnie odwiedzanym przez dostojników monarchii austro-węgierskiej, w tym samego cesarza Franciszka Józefa I.

W mieście tętniło życie zarówno kulturalne jak i artystyczne. W 1869 r. zostało założone Towarzystwo Dramatyczne im. Aleksandra Fredry, uważane za najstarszy amatorski teatr w Polsce, którego siedziba obecnie mieści się w Zamku Kazimierzowskim.

Wśród towarzystw działających w Przemyślu nie sposób nie wymienić Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które jest spadkobiercą tradycji Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej i do którego należał założyciel muzeum Kazimierz Maria Osiński, Towarzystwa Gimnastycznego Sokół mieszczącego się przy ulicy Konarskiego w gmachu, w którym mieści się obecnie Centrum Kulturalne.

O tych i innych wydarzeniach z życie miasta rozpisywały się gazety takie jak: Gazeta Przemyska, Echo Przemyskie, Kuryer Przemyski, Głos Przemyski.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content