Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Promocja książki „Wojna na Ukrainie. Rosyjski imperializm a ukraińska niepodległość”

Dodane w kategorii: Informacje, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wydarzenia
Dnia 20 marca, 2025

Promocja książki "Wojna na Ukrainie"20 marca 2025 r. w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbyła się promocja książki pod tytułem „Wojna na Ukrainie. Rosyjski imperializm a ukraińska niepodległość” przygotowana przez Południowo-Wschodni Instytut Naukowy w Przemyślu oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Wojna na Ukrainie. Rosyjski imperializm a ukraińska niepodległość

Już po raz siedemnasty w Jaremczu odbyło się polsko-ukraińskie spotkanie. Tradycyjnie, jak co roku, spotykają się tam w ostatnim tygodniu września polscy i ukraińscy historycy, politolodzy, a także politycy, dziennikarze i działacze samorządowi. Obradom towarzyszą wystawy, promocje książek, a także krajoznawcze wycieczki po Karpatach i regionie.

Pomysł tych spotkań zainicjował wielce zasłużony dla zbliżenia Polaków i Ukraińców, nieżyjący już, Mirosław Rowicki, redaktor naczelny wydawanego we Lwowie „Kuriera Galicyjskiego”, wspierany finansowo i organizacyjnie przez Fundację Wolność i Demokracja. Jego stałymi współpracownikami byli, a dzisiaj są głównymi organizatorami jaremczańskich konferencji – redaktor Przykarpackiego Narodowego Uniwersytetu im. Wasyla Stefanyka prof. Ihor Cependa oraz Jan Malicki dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, inicjator odbudowy przedwojennego obserwatorium astronomicznego na jednym z najwyższych szczytów w Karpatach Popie Iwanie.

Od kilku lat materiały z każdej konferencji wydawane są drukiem w formie prac zbiorowych. Szczególne znaczenie nabrały one w okresie pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Niniejszy tom pt. Wojna na Ukrainie, jest już trzeci z kolei poświęcony tej tematyce. Zawiera artykuły analizujące przebieg działań wojennych, rozmiary i efekty międzynarodowego i polskiego wsparcia dla walczącej Ukrainy, ponadto ukazujące polskie doświadczenia wynikające z 25-lecia przynależności do NATO oraz 20-lecia funkcjonowania w Unii Europejskiej.

dr hab. Stanisław Stępień, prof. PANS

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Przejdź do treści