Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Priwoz – Sergey Gumenyuk w MGF

Priwoz - Sergey Gumenyuk w MGF

Od 7 czerwca 2024 roku w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla Rynek 9, oglądać można nową wystawę pod tytułem „Sergey Gumenyuk Priwoz”.

Priwoz

„Priwoz” to słynny odeski targ, jedno z najstarszych i najbardziej tradycyjnych miejsc w Odesie, które stało się prawdziwą legendą. W XVIII wieku istniał tu Stary Rynek i Grecki Rynek. W 1804 roku zorganizowano w tym miejscu też Rzędy Rybne – część wydzieloną do handlu rybami. Na początku Priwoz był niewielkim rynkiem, przeznaczonym do handlu świeżymi produktami od miejscowych rolników i rybaków sprzedających bezpośrednio z wozów stąd nazwa. Priwoz postrzegany był, jako część Starego Bazaru, jednak od 1827 roku cały kompleks targowy został połączony i otrzymał wspólną nazwę, która przetrwała do dziś i stał się największym produktowym rynkiem w Odesie. Rynku nie oszczędziła dżuma, która zaatakowała Odesę w 1902 roku. Wtedy targ został oblany kwasem karbolowym i spalony. Potem rynek odbudowano stosując się do podstawowych norm sanitarnych. Miejsce to służyło nie tylko do handlu. Mieszkańcy Odesy traktowali je, jako miejsce spotkań, rozmów o życiu, plotek, żartów i niezliczonych anegdot. Dzisiaj Priwoz to dwa targowiska: Kryty Priwoz oraz Nowy Priwoz i jak twierdzą miejscowi kupić na nim można absolutnie wszystko, a zrozumieć to miejsce można tylko wtedy, kiedy się je zobaczy. Formuła wystawy (technika cyjanotypii), na jaką zdecydował się Gumenyuk oraz dobór obrazów sprawia, że odbiorca może wczuć się w magię i klimat tego niepowtarzalnego miejsca.   

Sergey Gumenyuk

– członek Narodowego Związku Artystów Fotografików Ukrainy. Mieszka w Odesie. Specjalizuje się w fotografii alternatywnej. Najczęściej tworzy w unikatowej technice cyjanotypii a dodatkowo według autorskich receptur tonuje swoje prace, co jak twierdzi pozwala mu realizować twórcze projekty niemożliwe do wykonania za pomocą tradycyjnej fotografii. Brał udział w ponad 150 Salonach FIAP (Fédération Internationale de l’Art Photographique) m.in. w Niemczech, Holandii, Włoszech, Francji i Polsce. Miał 50 wystaw indywidualnych. W ubiegłym roku wystawa „Priwoz” była nagrodzona na Word Press Photo.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content