Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Portret sytuacyjny – Jerzy „Jura” Zajchowski w Małej Galerii Fotografii

Dodane w kategorii: Archiwalna, Mała Galeria Fotografii, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wydarzenie odbywa się dnia: 2 marca, 2018
Portret Sytuacyjny - Jerzy Jura Zajchowski

Miejsce eksponowania: Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 – parter – Mała Sień.

Wystawa fotografii Jerzego „Jury” Zajchowskiego portret sytuacyjny – kolejna odsłona Małej Galerii Fotografii – Rynek 9.

kilka słów o swystawie…

Na dobrą sprawę każdy portret można nazwać sytuacyjnym. Wchodząc do zakładu fotograficznego żeby zrobić sobie zdjęcie do dowodu, czy robiąc selfie w łazience już tworzymy sytuację. Tak, więc sam akt portretowania można nazwać kreacją nowej rzeczywistości. Oczywiście jest różnica pomiędzy selfie, a portretem wykonanym przez artystę, który potrafi wydobyć z modela cechy jego charakteru.

W przypadku Jury, w większości jego fotografii jest odwrotnie. To sytuacja, jaką dostrzegł sprowokowała go do sięgnięcia po Olympusa, którego nazywa przyjacielem i naciśnięcia spustu. Foty często strzelone w biegu, na ulicy lub w jakimś bliżej nieokreślonym miejscu śmiało można zaliczyć do portretu reporterskiego. Modele Jury albo nie mają czasu na krygowanie się, przybieranie odpowiedniej pozy i mimiki, albo zupełnie o to nie dbają. Przez to ich portrety są bliższe prawdzie i zawierają więcej informacji o portretowanych ludziach.

W fotografiach Kury jest jeszcze jedna ważna rzecz – widać w nich specyficzne relacje pomiędzy fotografowanym, a fotografującym. Sposób, w jaki Jura do tego dochodzi to już jego warsztat i tajemnica. Efekty można zobaczyć na wystawie, na którą składają się fotografie z dziesięciu lat.

Jacek Szwic

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content