Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Palma wielkanocna

Dodane w kategorii: Ciekawostki muzealne, Etnografia
Dnia 24 marca, 2021

Palmy wielkanocne, fot. Iwona PróchnickaPalma wielkanocna tudzież gałązka wierzbowa jest symbolem Niedzieli Palmowej, zwanej też Kwietną lub Wierzbną. Niedziela ta rozpoczyna cykl świąt Wielkiej Nocy i upamiętnia tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdzie witano Go gałązkami palmowymi. Polskie tradycyjne palmy są inne niż te jerozolimskie, przygotowuje się je z gałązek wierzby, drzewa, które najszybciej na wiosnę zakwita i symbolizuje odradzające się życie i siły witalne. Oprócz witek wierzbowych z rozwiniętymi baziami, które nazywa się kotkami czy też kocankami, do ozdoby palm wielkanocnych wykorzystuje się bukszpan, barwinek, jałowiec, kwiaty z bibuły i wstążki.

Palma wielkanocna jest związana nie tylko z tradycją religijną, ale też ludową. Przez wieki mieszkańcy wsi uważali, że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, pola i domostwa przed wszelkim złem. Połykanie bazi miało zapobiegać bólom gardła. Uderzanie witkami wierzbowymi przekazywać siły witalne tkwiące w wierzbie oraz zdrowie. Zmieszanie kocanek z ziarnem siewnym i podłożenie ich pod pierwszą zaoraną skibę miało zapewnić urodzaj. Palma była wykorzystywana przez cały rok do zabiegów religijno-magicznych. W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze kropili wodą święconą pola i wbijali w nie krzyżyki z palmowych gałązek, co miało chronić uprawy przed nawałnicami i gradobiciem oraz innymi klęskami żywiołowymi. Palmę wystawiano w oknie w czasie burzy, by zabezpieczała dom przed piorunami i pożarem. Palmą wielkanocną uderzano bydło wypędzane po raz pierwszy na pastwisko, co miało udzielić im „siły żywotnej” i uchronić przed niebezpieczeństwem. Najczęściej przechowywano ją za obrazem, by chroniła dom przed nieszczęściem i fałszywymi sąsiadami.

W Polsce, niektóre regiony mają swoje charakterystyczne palmy, które wyróżniają się wyglądem, jak i techniką wykonania. Tradycja wykonywania palm jest szczególnie bogata na Kurpiach (Mazowsze) i w niektórych miejscowościach Małopolski – Rabce, Lipnicy Murowanej. W Niedzielę Palmową w Lipnicy Murowanej odbywa się co roku konkurs na najwyższa i najokazalszą palmę oraz jarmark folklorystyczny. Kurpie Zielone też słyną z palm wielkanocnych, a zwłaszcza Łyse jest kurpiowską stolicą palm bibułowych. Palmy kurpiowskie osiągają nieraz długość kilku metrów i są prawdziwymi barwnymi dziełami sztuki zrobionymi z papierowych kwiatów. Charakteryzują się rozwidleniem na wierzchołku, co sprawia, że ma się wrażenie, że z palmy na szczycie wyrastają mniejsze palemki. Obecnie najpopularniejszą formą palmy w Polsce jest niewielka, ale bardzo kolorowa palma wileńska upleciona z suszonych kwiatów, ziół i traw, z akcentami mchów. Wykorzystuje się również kłosy zboża. Wokół wierzbowego patyczka z baziami wite są suche kwiaty i inne rośliny, a całość wieńczy wiecha z naturalnej lub farbowanej mietlicy.

Chrześcijański zwyczaj przygotowywania i święcenia palm w niedzielę poprzedzającą Święta Zmartwychwstania Pańskiego, to tradycja która przetrwała od czasów średniowiecznych do dnia dzisiejszego. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień i wprowadza już w atmosferę wielkanocną.

dr Małgorzata Dziura

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content