Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności

Dodane w kategorii: Informacje, Wydarzenia
Dnia 13 grudnia, 2023
Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności

Szanowni Państwo,

Instytut Pamięci Narodowej tradycyjnie przygotowuje kampanię społeczną upamiętniającą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Akcja pod hasłem „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali wtedy – prezydent USA oraz papież Jan Paweł II. W bożonarodzeniowym orędziu Ronald Reagan wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do Amerykanów, mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie da się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknie Białego Domu, a także w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec polityki komunistycznych władz.

Po 42 latach IPN po raz kolejny zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem.

Żywię nadzieję, że tradycja zapalania „Światła Wolności” będzie kontynuowana w kolejnych latach i obejmie jak najszersze rzesze Polaków.

Z poważaniem
Karol Nawrocki
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content