Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Oferta edukacyjna dla najmłodszych

Oferta edukacyjna dla najmłodszych

Pracownicy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej przygotowali ofertę zajęć edukacyjnych dla szkół na rok szkolny 2021/2022. Lekcje i warsztaty muzealne prowadzone w oparciu o aktualne wystawy oraz wybrane eksponaty są przygotowywane dla uczniów wszystkich grup wiekowych. 

W zależności od tematu lekcji muzealnej jest ona prowadzona na ekspozycji, lub w sali edukacyjnej. Zajęcia są wzbogacone filmami oraz prezentacjami multimedialnymi.

Opłata za udział w lekcjach i warsztatach muzealnych wynosi 9 zł od osoby. Jednorazowa opłata za edukatora lub przewodnika to 30 zł od grupy. 

Grupy należy zgłaszać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem, telefonicznie na numer 16 679 30 45 lub 16 679 30 08, mailowo na adres: edukacja@mnzp.pl osobiście w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1, lub w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, telefon: 16 679 30 46, e-mail: rynek@mnzp.pl

Budynek Główny Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

W podróż z przemyskimi niedźwiadkami. W oparciu o bajkę Jarosława Sieki pt. „Niedźwiadki z Przemyśla” dzieci poznają historię nadsańskiego gro­du, jego najciekawsze zabytki i atrakcje. W dalszej części zajęć malują kolorowankę z Przemyśla.

Od ziarenka do bochenka. Pieczemy chleby, bułki i inne wyroby cukiernicze. Na zajęciach dzieci poznają tajniki i zwyczaje związane z wypiekiem chleba oraz jego rodzaje, a także własnoręcznie upieką chlebki.

Dzieło na desce. Co to jest ikona? Podczas za­jęć dzieci dowiedzą się czym jest ikona i jak się ją pisze. W części praktycznej spróbują wykonać ikonę wybranego świętego.

Na szkle malowane. Uczniowie będą mieli szansę stworzyć swój własny witraż. Wykonane za pomocą farb akrylowych dzieła mogą służyć do dekoracji lub stanowić doskonały prezent.

Nie święci garnki lepią – ja też potrafię! W trakcie zajęć dzieci poznają czym jest ceramika, jak wyglądały naczynia dawniej i dziś, jak je produkowano i wypalano. W części praktycznej zajęć będą mogły ule­pić swoje własne naczynie z gliny.

Ochrą i węglem – paleolityczna sztuka jaski­niowa. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję obej­rzeć prezentację multimedialną zawierającą przykłady ry­sunków, rytów, malowideł oraz płaskorzeźb francuskich i hiszpańskich sztuki jaskiniowej. Następnie dzieci będą mogły wykonać swoje własne „malowidła jaskiniowe”.

Zajęcia modelarskie. Na lekcji uczestnicy poznają pionierskie konstrukcje latające i jeżdżące sprzed stu lat, a także tajniki ich powstawania. Następnie budują kartonowe modele wybranych maszyn.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla

NOWOŚĆ! Historia rodu Bystrzyckich. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z historią przedwojennych właścicieli i mieszkańców kamienicy,  w której mieści się Muzeum Historii Miasta Przemyśla.

NOWOŚĆ! Poznajemy tajniki fotografii – camera obscura. Warsztaty inspirowane wystawą w atelier fotograficznym Bernarda Hennera i Adama Wysockiego.

NOWOŚĆ! Techniki graficzne w Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Podczas zajęć uczestnicy poznają techniki graficzne jakimi posługiwał się Marian Stroński. Inspirując się jego twórczością stworzą własny linoryt.

NOWOŚĆ! O higienie w XIX wieku. Na zajęciach odpowiemy na pytania: Jakiego pomieszczenia brakowało we wnętrzach mieszczańskich w XIX wieku? Jak wyglądała poranna toaleta? W części praktycznej uczestnicy wykonają kule musujące do kąpieli (DOSKONAŁY UPOMINEK, KTÓRY MOŻE BYĆ WRĘCZANY Z OKAZJI: DZIEŃ MATKI, DZIEŃ OJCA, DZIEŃ BABCI I DZIADKA).

NOWOŚĆ! Drewniane kolczyki zdobione metodą decoupage. Kontynuacja warsztatów ze zdobienia różnego rodzaju przedmiotów. W trakcie zajęć uczestnicy krok po kroku uczą się nowej techniki.

Moja pierwsza wizyta w muzeum. Podczas lekcji uczniowie zapoznają się z historią powstania przemyskiego muzeum i  jego założycieli.

Herb miasta Przemyśla. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest herb oraz poznają historię powstania przemyskiego herbu. Podczas zajęć praktycznych uczestnicy tworzą pamiątkowy magnes w postaci herbu miasta Przemyśla.

W mieszkaniu Prababci. Dzięki muzealnej ekspozycji wnętrz mieszczańskich dzieci będą miały okazję zapoznać się z życiem codziennym mieszkańców miasta w XIX i na początku XX w. Zwiedzanie połączone jest z grą muzealną.

Co straszyło w piwnicach? Na zajęciach dzieci poznają historię Przemyśla na przestrzeni XVI – XVII w. Dowiedzą się o znaczeniu handlu dla rozwoju miasta i roli jaką pełniło w nim mieszczaństwo. W drugiej części warsztatów zadaniem uczestników będzie wykonanie postaci ducha Kupca – Mieszczanina.

Marian Stroński naszą inspiracją. Podczas zwiedzania ekspozycji „Marian Stroński. Życie i twórczość” uczestnicy poznają historię miasta na podstawie prac wybitnego malarza tworzącego w Przemyślu i zapoznają się z technikami w których tworzył malarz. W części praktycznej uczniowie przejdą szybki kurs rysunku z artystą-plastykiem.

Jak powstaje obraz? Podczas zajęć uczestnicy poznają odpowiedzi na pytania: Na czym można malować? Przy pomocy jakich narzędzi? Co to jest sztaluga, werniks, blejtram? Jakie są techniki malarskie?

Co to jest kolaż? Uczestnicy poznają historię powstania tej ciekawej techniki. Podczas zajęć wykonają kolaż łącząc różne techniki plastyczne.

Portrety i autoportrety, poznajemy różnice. Warsztaty malarskie inspirowane twórczością Mariana Strońskiego, podczas których malujemy swój autoportret lub portret koleżanki/kolegi. Zabawa z lustrami.

Martwa natura. Uczestnicy zapoznają się z tym rodzajem malarstwa na podstawie prac Mariana Strońskiego. Następnie na podstawie przygotowanej przez edukatorów kompozycji malują martwą naturę.

Abstrakcja… Poznajemy typ dzieła na podstawie prac Mariana Strońskiego. Podejmujemy próbę stworzenia własnej kompozycji tworzonej za pomocą emocji, barw, linii oraz plam.

Jak mierzono kiedyś czas i jakich używano do tego przedmiotów? W trakcie warsztatów uczniowie zwiedzają muzealne wnętrza, odnajdując na nich stare zegary.W części praktycznej uczestnicytworzą domowy zegar i uczą się odczytywać godziny.

Cykl warsztatów: decoupage jako technika ozdabiania przedmiotów. Podczas zajęć dzieci wykonają ramki na zdjęcia, wazony, filiżanki, talerze, zakładki do książek (DOSKONAŁY UPOMINEK, KTÓRY MOŻE BYĆ WRĘCZANY Z OKAZJI: DZIEŃ MATKI, DZIEŃ OJCA, DZIEŃ BABCI I DZIADKA).

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content