Obrazy Mariana Fidy w Muzeum Historii Miasta Przemyśla
W sieni oraz na parterze przed Wielką izbą oglądać można od piątku 9 lutego prace przemyskiego artysty malarza Mariana Jerzego Fidy.
Marian Jerzy Fida (1929 – 2016) urodził się i zmarł w Przemyślu. Z wykształcenia był prawnikiem, wykonywał zawód radcy prawnego. Malarstwem zajmował się od młodości; zdał egzamin na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, ale nie został przyjęty ze względów ideologicznych. Swoje artystyczne pasje realizował przez ponad trzydzieści ostatnich lat życia. Malarstwo Mariana Fidy zyskało u wielu znawców sztuki i artystów bardzo pochlebne recenzje. Ze względu na uprawianą tematykę oraz sposób podejścia do zagadnień historycznych, a także użyte środki wyrazu, artysta zyskał miano „przemyskiego Matejki”.
Prezentowane prace przedstawiają wydarzenia z historii Przemyśla. Pochodzą z cyklu „Moja w obrazach opowieść o Przemyślu i Ziemi Przemyskiej”, który artysta tworzył od lat osiemdziesiątych XX wieku aż do śmierci. Zostały namalowane w oparciu o wnikliwe badania archiwalne, ikonograficzne, kostiumologiczne, architektoniczne i inne.
Prace zakupione zostały z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podkarpackiego w 2017 roku.
Prezentowane obrazy:
W sieni:
Chorągiew Ziemi Przemyskiej pod Grunwaldem (15 lipca 1410 r.)
W drodze na koronację (Stefan Batory w Przemyślu ok. 10 kwietnia 1576 r.)
Przed Wielką Izbą:
Zabór Przemyśla (październik 1772)