Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

O Ogrodach – Janina Kraupe-Świderska i Marta Kula-Ulatowska

Dodane w kategorii: Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wernisaż, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 23 czerwca, 2017
O Ogrodach - Janina Kraupe-Świderska i Marta Kula-Ulatowska

Dnia 23 czerwca w budynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla odbył się uroczysty wernisaż prac profesor Janiny-Kraupe-Świederskiej i Marty Kuli-Ulatowskiej.

Wystawa „O ogrodach”, przygotowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Odin i Galerią Labirynt z Krakowa, jest prezentacją twórczości dwóch artystek prof. Janiny Kraupe-Świderskiej i jej studentki Marty Kuli-Ulatowskiej. Każda z artystek na swój sposób oddaje znaczenie tematu zasygnalizowanego w tytule ekspozycji. Ogród dla autorek to nie tylko miejsce konkretne, w którym można zaobserwować zachodzące zmiany w przyrodzie, ale również obszar wyobraźni, rozważań i medytacji. Efektem tego są dzieła zawierające osobiste myśli i zainteresowania wyrażone zróżnicowanymi środkami artystycznymi. Na wystawie prezentowane są barwne linoryty, pastele oraz  zgeometryzowane, rytmiczne obrazy olejne i akryle.

Prof. Janina Kraupe-Świderska to jedna z najciekawszych i najoryginalniejszych polskich artystek drugiej połowy XX wieku. Urodziła się 27 stycznia 1921 roku w Sosnowcu, zmarła 3 marca 2016 roku w Krakowie. Od roku 1938 związana z ASP w Krakowie, najpierw jako studentka, następnie jako wykładowca i profesor. Należała do ZPAP od 1951 roku oraz do Grupy Krakowskiej od 1958 roku. Jej twórczość to sceny surrealistyczne i abstrakcyjne z elementami astrologii i magii oraz inspiracje kulturą Dalekiego Wschodu. Autorka stosowała w pracach własny język abstrakcyjnych znaków i symboli, przez który wyrażała swoje przemyślenia. Janina Kraupe-Świderska była laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą.

Marta Kula-Ulatowska zajmuje się malarstwem i projektowaniem ogrodów. Absolwentka ASP w Krakowie, dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Janiny Kraupe-Świderskiej. Jest członkiem ZPAP i Stowarzyszenia Pastelistów Polskich oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów.

Artystka pasję projektowania ogrodów przenosi do swoich prac, w wyniku czego powstają obrazy przedstawiające wytyczoną geometrycznie przestrzeń z lotu ptaka. Autorka doskonale posługuje się bogactwem kolorów i strukturami zaobserwowanymi w przyrodzie. Prace Marty Kuli-Ulatowskiej prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w Polsce, Europie i USA.

Uwaga:

Informujemy, że istnieje możliwość zakupu prezentowanych na wystawie prac Marty Kuli-Ulatowskiej. Więcej informacji można uzyskać u kierownika Działu Edukacji, Promocji i Wystaw Iwony Bobko pod numerem tel. 728 907 996. Polecamy prace Artystki!

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content