Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Noc Muzeów 2017 – Czy pamiętamy?

Noc Muzeów 2017

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej wraz z oddziałami oraz Muzeum Archidiecezjalne i Dom Ukraiński w Przemyślu serdecznie zapraszają na Noc Muzeów 2017.

Szczegółowy program wydarzenia:

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Drzwi do wszystkich obiektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu zostaną otwarte o godzinie 19.00. Na ten wyjątkowy wieczór przygotowaliśmy dla Państwa wiele atrakcji. 

Budynek główny, pl. Berka Joselewicza 1

Tuż przed rozpoczęciem Nocy Muzeów odbędzie się wernisaż wystawy  studentów III roku Projektowania Graficznego PWSW w Przemyślu o tajemniczym tytule „re-SOCjalizacja”.

O godzinie 19.30 będzie można zobaczyć prezentację multimedialną pod tytułem „Socrealizm w Polsce” autorstwa dr Marty Trojanowskiej.

Pomiędzy godziną 20.00 a 20.30 odbędzie się autorskie oprowadzanie po wystawie Nasza „mała stabilizacja” – Przemyśl w latach  60. – 70. 

Gwiazdą wieczoru będzie zespół Mr. Pollack, który zagra dla Zwiedzających pomiędzy godziną 20.30 a 21.00.

Od 20.45 do 21.15 będzie również można obejrzeć filmy projektu „Super 8” czyli specjalny pokaz z Przemyśla lat 70 utrwalony na taśmie filmowej.

Po pokazie, od  21.15 będzie można obejrzeć prezentację multimedialną dr Marty Trojanowskiej.

Druga część koncertu naszej Gwiazdy Wieczoru – zespołu Mr. Pollack odbędzie się w godzinach od 21.30 do 22.00.

Podczas całej Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli zobaczyć również umundurowanie, uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy 5 batalionu strzelców podhalańskich im. gen. A. Galicy oraz Harcerzy z 5 Przemyskiej Drużyny Starszoharcerskiej im. hm. Zbigniewa Grochowskiego.

W holu na parterze będzie można zobaczyć wystawę powojennych jednośladów a na parkingu przy Muzeum – gratka dla fanów motoryzacji – spotkanie przemyskich klasyków.

Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9

Od godziny 20.00 w patio muzealnym wyświetlimy filmy z lat 70., które odtworzone zostaną w oryginalny sposób z taśmy filmowej 16 mm w ramach I etapu projektu „Super 8”.

Będzie można również zwiedzić  wystawę 4 miasta Street Photo, których autorem jest Michał Mach w MGF – reaktywowanej w „kamienicy” Małej Galerii Fotografii.

Na zwiedzających czekają również niezapomniane Wnętrza Mieszczańskie, eksponaty zgromadzone w Wielkiej Izbie na wystawie „Piękno Przywrócone” oraz bardzo ciekawe wnętrza atelier fotograficznego przemyskiego artysty fotografika B. Hennera.

Nie sposób przejść obojętnie obok bogatej kolekcji obrazów najsłynniejszego przemyskiego malarza Mariana Strońskiego z „Widokiem z Dubrownika” zakupionym w ramach kampanii crowdfundingowej na PolakPotrafi.pl.

Muzeum Dzwonów i Fajek, Władycze 3

Do słynnej Wieży Zegarowej zapraszamy na finisaż wystawy „Tylko w Przemyślu – Stanielewicz na bis” – kolekcja fajek i akcesoriów do palenia. To najbardziej różnorodna i najbardziej liczebna kolekcja w Polsce związana z zażywaniem tytoniu.

W Muzeum Dzwonów i Fajek można obejrzeć bogaty zbiór dużych rozmiarów dzwonów i niewielkich fajek.

Z Wieży Zegarowej wychodzą najlepsze zdjęcia miasta, dla których warto pokonać 198 schodów i wyjść na taras widokowy późnobarokowej wieży liczącej 38 metrów wysokości.

Do wszystkich obiektów Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej obowiązuje pojedynczy bilet wstępu w cenie 2 zł. Dochód ze sprzedaży biletów podczas Nocy Muzeów będzie (jak co roku) przeznaczony na konserwację muzealiów. 

Muzeum Archidiecezjalne, Plac Katedralny 2

18:00-23:00 Wystawa Ikon Jadwigi Denisiuk z Cisnej. Wystawa „Tajemnice Odrzechowej”, prezentująca projekt renowacji zabytkowych elementów ikonostasu z Odrzechowej. Wystawa „A to Polska właśnie” bibułkarstwo Ryszardy Froń-Żurawskiej.

Warsztaty rzemiosła artystycznego prowadzone przez studentów ASP w Warszawie, zrzeszonych w Kole Rzemiosła i Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Dom Ukraiński w Przemyślu,  ul. Kościuszki 5

20:00-22:00 – zwiedzanie Domu Ukraińskiego w Przemyślu i pokaz filmów krótkometrażowych.  22:30-23:30 – Szeptany Przemyśl – audio spacer po Przemyślu (pobierz plik „Szeptany Przemyśl” ze strony hf.org.pl na swój telefon, weź słuchawki i przyjdź pod Dom Ukraiński, startujemy o 22:30).

Dla zwiedzających Dom Ukraiński drobna niespodzianka.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content