Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast

Dodane w kategorii: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Scena Bunkier, Wydarzenia, Wydarzenie muzealne
Wydarzenie odbywa się dnia: 28 marca, 2017
Filip Springer - Polska mniejszych miast

Scena Bunkier przedstawia: spotkanie autorskie z Filipem Springerem. Pretekstem spotkania jest reporterski projekt autora i wydawnictwa Karakter „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Filip SpringerZapraszamy w podróż po byłych miastach wojewódzkich i Przemyślu, który stał się jednym z bohaterów książki.

O projekcie:

Trzydzieści jeden miast, kilkadziesiąt zajmujących opowieści.

Filip Springer przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły status stolicy województwa. Poznał ich historię, rozmawiał z mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i nauczycieli. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

Z książki wyłania się niejednoznaczny, migotliwy obraz Polski – gdzie wszystko może się zdarzyć i nic nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Wśród bolączek, trosk i nadziei bohaterów reportażu można odnaleźć także te, które są udziałem mieszkańców całej Polski – i tej małomiasteczkowej, i wielkomiejskiej.

O autorze:

Filip Springer – reporter i fotograf. Pisze o przestrzeni, bierze udział w dyskusjach o architekturze, łamie schematy patrzenia na miasto i jego mieszkańców.

Debiutował książką – reportażem „Miedzianka. Historia znikania”. Stypendysta Narodowego Centrum Kultury i Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego. Nominowany do najważniejszych nagród literackich w kraju. W 2016 otrzymał Śląski Wawrzyn Literacki za książkę „13 pięter”, która była powodem pierwszego spotkania autora na Scenie Bunkier w styczniu 2016 roku.

Jego książki tłumaczone są na angielski, niemiecki, rosyjski i węgierski.

Spotkanie poprowadzi Tomir Mazur

Miejsce spotkania:

Scena Bunkier | Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
Pl. Berka Joselewicza 1 | Przemyśl
28 marca 2017 | godz. 19:00

Wstęp wolny | Zapraszamy

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content