Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ludzie polskiej kultury

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Dnia 1 kwietnia, 2021

Zapraszamy do oglądania wystawy plenerowej „Ludzie polskiej kultury” przygotowanej przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku.

Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Wystawa prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke – Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci – zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów – od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować.

Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo – nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

Wystawa Ludzie Polskiej Kultury w na stronie Muzeum w Wieliczce

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content