Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Ludzie Polskiej Kultury (cz. 1)

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wydarzenie odbywa się dnia: 5 marca, 2020
Ludzie Polskiej Kultury (cz. 1)

Od dnia 5 marca 2020 roku obok budynku głównego Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej od strony ulicy Ratuszowej oglądać można nową wystawę plenerową udostępnioną przez Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście, subiektywnie wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie.

Prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke – Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri.

Wystawa przedstawia różnorodność postaci – zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów – od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo – nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

„Ludzie Polskiej Kultury” cz.1 jest już ósmą wystawą z cyklu „Wybrane zagadnienia z historii Polski” realizowanego przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Wystawa skierowana jest zarówno do turystów obcokrajowców jak również polskich odbiorców. Składa się z 18 ilustrowanych plansz.

Komentarze są dostępne w pięciu językach: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i rosyjskim.

Wykonanie wystawy Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka
Koncepcja: Jan Godłowski
Autorzy: dr Aleksandra Arkusz, dr hab. Andrzej Synowiec
Opracowanie graficzne: Aneta Łapczyńska

Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

www.muzeum.wieliczka.pl

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content