Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

„Królowie w Przemyślu” Monety władców Polski oraz ich wizerunki w medalach ze zbiorów MNZP.

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wydarzenie odbywa się dnia: 15 września, 2023

15 września 2023 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 odbyło się otwarcie wystawy pod tytułem „Królowie w Przemyślu” Monety władców Polski oraz ich wizerunki w medalach ze zbiorów MNZP.

„KRÓLOWIE W PRZEMYŚLU”. Monety władców polskich oraz ich wizerunki w medalach ze zbiorów MNZP

Ideą przewodnią wystawy jest, w pierwszej kolejności, zaprezentowanie monet władców Polski zgromadzonych w zbiorach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w porządku chronologicznym. Ekspozycja podzielona jest na cztery okresy: okres niemonetarny związany z początkami dynastii piastowskiej, denarowy do rozbicia dzielnicowego, groszowy (panowanie Przemyślidów, reformy Kazimierza Wielkiego i mennictwo Jagiellonów), a kończąc na okresie złotym (od Zygmunta Starego do rozbiorów Polski).

Kolekcję uzupełniają numizmaty i medale wykonane w czasach późniejszych (XX i XXI w.) oraz obrazy i portrety, przedstawiające poszczególnych panujących.

Dopełnieniem całości są tablice z opisowym przedstawieniem poszczególnych władców Polski, ich polityką względem grodu a następnie miasta Przemyśla oraz polityką monetarną.

Na wystawie pominięto władców, dla których Muzeum nie posiada żadnych monet ani medali. Od reguły tej odstąpiono jedynie w przypadku, kiedy było to niezbędne do zachowania następstw ważnych wydarzeń historycznych.

W czterech przypadkach pokazano także monety obce – wybite w krajach ościennych – mające jednak duży wpływ na mennictwo polskie.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content