Kijowska Orkiestra Symfoniczna w Polsce
>
Szanowni Państwo, wspierając wszelkie inicjatywy mające na celu upowszechnianie kultury, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza wszystkich miłośników muzyki do wysłuchania na żywo bądź na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia wyjątkowego koncertu.
Specjalne pozwolenie ukraińskich ministrów kultury i obrony, pośpieszna ewakuacja, długa podróż i wreszcie cel: Warszawa. To tu zaczęły się właśnie próby do europejskiej trasy koncertowej Kyiv Symphony Orchestra, która ma opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy, dramacie tych, którzy zginęli i jednocześnie dawać nadzieję na zwycięstwo.
Ponad 100-osobowa grupa muzyków, pracowników orkiestry i ich rodzin przyjechała do Polski by tu, we współpracy z Filharmonią Narodową oraz Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, przygotowywać się do zagrania po raz pierwszy od początku wojny.
– Bycie prawdziwym i donośnym głosem Ukrainy na świecie to dla nas zaszczyt i odpowiedzialność. W Warszawie nasi muzycy zagrają ze sobą po raz pierwszy od początku wojny – mówi Anna Stavychenko, dyrektor wykonawcza Orkiestry. – Przez ostatnie tygodnie byliśmy rozporoszeni po całym kraju. A dzisiaj, zjednoczeni, zaczynamy z dumą opowiadać o naszej walce o niepodległość. I o naszej wyjątkowej kulturze, która zawsze była częścią głównych europejskich procesów kulturowych, a jej dziedzictwo wpisuje się organicznie w różnorodną mapę wielkiej europejskiej rodziny. Naszymi koncertami chcemy dawać nadzieję na spokojną przyszłość dla nas wszystkich i wiarę w odbudowę Ukrainy silniejszej i piękniejszej niż kiedykolwiek.
Znaczenie tego wyjątkowego tournée podkreśla fakt, że muzycy uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju – Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej oraz Ministerstwa Obrony. Dzięki temu, zarówno kobiety jak i mężczyźni, pracujący na co dzień w Kijowie, wyruszyli w podróż, w czasie której zagrają m.in. w Łodzi, Berlinie, Hamburgu czy Dreźnie.
Jesteśmy dumni mogąc gościć w Polsce muzyków z Ukrainy. Kijowska Orkiestra Symfoniczna przyjechała do Polski i będzie się u nas przygotowywała do europejskiego tournée. Niektórzy muzycy przyjechali z rodzinami, mają zapewniony pobyt w Polsce i możliwości odbywania prób. Ukraińscy artyści mają dzisiaj ważne zadanie. Muszą nieść tę smutną informację o tym, co dzieje się na Ukrainie, przekonywać europejską opinię publiczną, czy też bardziej europejskich polityków, że musimy działać kategorycznie i zdecydowanie. W obliczu zbrodni wojennych sankcje na Rosję muszą być pełne. A jednocześnie niosą optymistyczną wieść – że kultura zwycięża! Dobro zwycięża nad złem! – mówi wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński. Podkreśla, że działalność ukraińskiej orkiestry prowadzonej przez włoskiego dyrygenta to najlepszy dowód na to, jak europejska kultura potrzebuje wszystkich cegiełek, z których złożona jest europejska tożsamość.
Trasa koncertowa rozpocznie się 21 kwietnia 2022 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku.
– Podczas koncertu pod przewodnictwem Luigiego Gaggero usłyszeć będzie można zarówno dzieła Maksyma Berezowskiego, Myrosława Skoryka, jak i Borysa Latoszyńskiego – mówi Wojciech Nowak, dyrektor Filharmonii Narodowej. – Nie zabraknie też polskich akcentów: wyjątkowości temu wydarzeniu doda występ wybitnego skrzypka Janusza Wawrowskiego, który wykona utwór Henryka Wieniawskiego.
Artystom w ich podróży po Europie towarzyszą również członkowie rodzin i dzieci. Dla wielu z nich to szansa, by po raz pierwszy od wielu tygodni zaznać chwili spokoju i poczuć się bezpiecznie.
– Odkąd zaczęliśmy rozmawiać z kolegami z Ukrainy na temat przyjazdu do Polski wiedzieliśmy, że niezbędne będzie zapewnienie im wsparcia również psychologicznego – powiedziała Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Od początku tej wynaturzonej i bezwzględnej wojny oferujemy taką pomoc uchodźcom i oczywiście teraz udostępnimy ją również członkom europejskiego tournée orkiestry z Kijowa.
Kyiv Symphony Orchestra zagra w Polsce dwa koncerty: 21 kwietnia w Warszawie i 23 kwietnia w Łodzi. Ponieważ będzie to pierwszy występ zespołu od początku wojny, poprzedzi go kilkanaście dni prób w Sali Koncertowej przy ulicy Jasnej oraz w siedzibie Polskiego Radia. Pobyt muzyków w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bilety na koncerty można kupić w kasach i na stronach Filharmonii Narodowej oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Koncert z Filharmonii Narodowej będzie transmitowany przez Program Drugi Polskiego Radia.
Kyiv Symphony Orchestra to ukraiński państwowy zespół z 40-letnią historią, który obecnie przechodzi rewolucyjną odnowę. Ze spotkania orkiestry z włoskim dyrygentem Luigim Gaggero narodziło się rzadkie połączenie ukraińskiej zmysłowej muzykalności i zachodniego analitycznego podejścia do tekstu. Niezwykłe dla kijowskich orkiestr zaproszenie obcokrajowca na stanowisko głównego dyrygenta wynikało z ambitnego pragnienia muzyków do tworzenia interpretacji, które są jednocześnie świeże, świadome historycznie i wzruszające. Orkiestra szczególnie dba o zachowanie i promocję ukraińskich skarbów muzycznych.
Kijowska Orkiestra Symfoniczna stale występuje w najważniejsze święta narodowe. W czerwcu 2021 roku na placu przed Radą Najwyższą Ukrainy zagrała koncert poświęcony 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Ukrainy. W sierpniu 2021 roku na największym stadionie w kraju, Stadionie Olimpijskim, orkiestra wykonała z kolei program poświęcony 30. rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości.
Kolejnym obszarem pracy orkiestry są projekty dla dzieci i młodzieży, w tym wydarzenia interaktywne, otwarte próby generalne oraz zaangażowanie uczniów w grę w orkiestrze.
Wszystkie te elementy sprawiają, że Kijowska Orkiestra Symfoniczna jest jedną z najbardziej znanych instytucji artystycznych na Ukrainie.
Luigi Gaggero prowadzi Kijowską Orkiestrę Symfoniczną jako główny dyrygent od 2018 r. Czując głęboką potrzebę stałego dialogu między muzyką klasyczną, współczesną i dawną prowadzi również Ukho Ensemble (specjalizujący się w muzyce współczesnej) oraz barokowy zespół wokalny La Dolce Maniera. Jego wrażliwość na artystów, którzy wyrażają transcendentność w sztuce, przejawia się w eklektycznym zainteresowaniu zarówno malarstwem średniowiecznym, jak i filozofią Heideggera czy Nietzschego. Opierając się na pełnym empatii spotkaniu wykonawcy, kompozytora i publiczności tworzy poruszające i barwne interpretacje. Ze swoim zespołem Ukho Ensemble dyrygował ostatnio trzema wyprzedanymi produkcjami operowymi w Ukraińskiej Operze Narodowej i nagrał cieszące się uznaniem monograficzne albumy poświęcone Gervasoniemu (Winter&Winter), Hosokawie i Andreyevowi (Kairos) oraz Solbiatiemu (EMA Vinci Records).
Pod jego przewodnictwem Kijowska Orkiestra Symfoniczna szybko stała się jednym z najbardziej szanowanych zespołów muzycznych na Ukrainie. W 2022 roku orkiestra rozpocznie współpracę z prestiżową międzynarodową agencją KD Schmid – będąc pierwszą orkiestrą z Europy Wschodniej, która dostąpiła tego zaszczytu.