Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Kazimierz Tarnawski – malarz nieprofesjonalny

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Dnia 15 grudnia, 2023
Kazimierz Tarnawski – malarz nieprofesjonalny

15 grudnia 2023 roku w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9 odbył się wernisaż wystawy pod tytułem Kazimierz Tarnawski – malarz nieprofesjonalny.

Wystawa zatytułowana „Kazimierz Tarnawski – malarz nieprofesjonalny” prezentuje dorobek artystyczny malarza z Bachórza, który przez całe swoje życie tworzył malunki dla siebie i ludzi ze swego otoczenia. Dla Tarnawskiego malarstwo nie było dodatkiem do życia, jak dla wielu twórców – amatorów, ale całym życiem. Tworzenie obrazów pochłaniało go i dzięki niemu odnajdywał radość życia, spełnienie, jak również akceptację i uznanie społeczne.

Sztuka malarza z Bachórza wyrasta z „pnia ludowego”, ale zaskakuje też ciekawymi rozwiązaniami plastycznymi i różnorodną tematyką. Za życia nie miał możliwości zaprezentowania swojej twórczości szerszej publiczności, dlatego w trzydziestą rocznicę śmierci, która przypada w tym roku, przygotowano wernisaż prac, które są w zbiorach muzealnych i u osób prywatnych. Pokazują one świat Tarnawskiego, jaki przetrwał do naszych czasów.

Każde pokolenie ma swoją modę, upodobania, światopogląd, potrzeby wyrażane językiem sztuki. Czy w XXI wieku sposób obrazowania świata z lat 50-80. XX wieku jest nadal aktualny? Warto przekonać się odwiedzając wernisaż w Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Rynek 9, od 15 grudnia 2023 r. do 3 kwietnia 2024 r.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content