Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Katarzyna Zawadzka – Omamy

Dodane w kategorii: Archiwalna, Mała Galeria Fotografii, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 6 maja, 2022 do 6 czerwca, 2022
Katarzyna Zawadzka - Omamy

Od 7 maja 2022 roku Mała Galeria Fotografii Rynek 9 gości nową wystawę fotograficzną autorstwa Katarzyny Zawadzkiej pod tytułem Omamy.

Omamy – spostrzeżenia zmysłowe pojawiające się bez wystąpienia zewnętrznego bodźca i niebędące zarazem zniekształceniem istniejących bodźców zewnętrznych.

Mój cykl oparty jest na relacjach osób, które zmagają się z choroba lub, u których w rodzinie występował taki problem. Zebrałam opowieści, ich fragmenty, strzępy informacji, zazwyczaj są to urwane niespójne omamy, które próbowałam przełożyć na język fotografii.

Halucynacje dzielą się na: słuchowe, wzrokowe, węchowe, smakowe oraz somatyczne. Kiedy słyszymy o chorobach psychicznych, bagatelizujemy je. Do lekarza zgłaszamy się zazwyczaj, kiedy choroba jest już bardzo zaawansowana. Zazwyczaj ni da się już normalnie funkcjonować, otoczenie narzeka, że coś z nami nie tak, utrudniamy mu życie. Osoba chora, zazwyczaj nie wie, że jest chora, lub wypiera tą sytuację ze swojej świadomości. Jak wtedy mają się zachować osoby bliskie? Ktoś coś widzi, ale tego nie ma, ktoś coś czuje, a nie powinien, coś słyszy, a nikt nie mówi, nie słychać dźwięku.

Co wtedy zrobić? Czy jesteśmy po dobrej stronie, bo może to my nie słyszymy, nie widzimy, nie czujemy a powinniśmy? Bo to  jest. Jak się zachować? Czy mówić, że to nie prawda – ale przecież ktoś coś widzi. Czy potwierdzać halucynacje osoby chorej, wbrew sobie, bo tego nie widzimy? Jak udowodnić, jak przekonać i zachęcić do leczenia?

Katarzyna Zawadzka – z wykształcenia biolog, z zawodu nauczycielka. Absolwentka Studium ZPAF, które ukończyła z wyróżnieniem. W grudniu 2021 po akceptacji Rady Artystycznej została przyjęta do Związku Polskich Artystów fotografików. Ma dwie pasje: fotografię i teatr. Obie te dziedziny wykorzystują emocje, które są głównym źródłem inspiracji.

Obserwuje własne wnętrze i ludzi, dodaje wyobraźnię i przekłada zastane sytuacje na kadry fotograficzne.

Wystawy:

  • Wystawa Doroczna Studium ZPAF – VI. 2019
  • Wystawa powarsztatowa drugiej edycji Dni Fotografii Alternatywnej „Wokół portretu” – VIII. 2019
  • Poplenerowa wystawa fotografii w Galerii SOK Siemiatycze – X. 2019
  • Wystawa Doroczna Studium ZPAF – XII. 2020
  • Wystawa Doroczna Studium ZPAF – III. 2021
  • Wystawa indywidualna „Zmysł Powiększenia” Galeria MDK Mińsk Mazowiecki V. 2021
  • Wystawa Dyplomowa Studium ZPAF „Braki” Stara Galeria ZPAF X. 2021
  • Wystawa pracowni Studium Fotografii ZPAF „nieobecni” Galeria Obok ZPAF XI. 2021
  • Wystawa indywidualna „Zmysł Powiększenia” KOKPIT – Biblioteka Publiczna w Kazimierzu Dolnym III. 2022

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content