Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Karnecik, portfelik z kości słoniowej

Dodane w kategorii: Ciekawostki muzealne, Konserwacja, Sztuka
Dnia 7 lipca, 2021

Zabytek po konserwacji.Datowanie: XIX w.
Technika wykonania: papier, kość słoniowa, jedwab, srebro,
Kraj, miejscowość, wytwórnia: Polska
Nr inw. MPH – 3227
Wymiary: wysokość. 10,7 cm szerokość: 7 cm, grubość: ok. 1,5 cm

Portfelik wykonano z kości słoniowej. Obiekt ma kształt pionowego prostokąta. Przednią okładkę ozdobiono plastycznym reliefem – wyrzeźbionym z kunsztem i jubilerską precyzją. Okładka przedstawia kompozycję kwiatową z dwoma medalionami ujętymi w rollwerkowe obramienie. Na ich szczycie przedstawiono bukiet różyczek, dołem grupy kwiatków przypominających niezapominajki. Karnecik zamyka ozdobne zapięcie wykonane ze srebrnej grawerowanej blaszki. Grzbiet i wnętrze karneciku wyścielone jest jedwabiem (w błękitnym kolorze, obecnie silnie wypłowiałym). Po obu stronach znajdują się dwie kieszonki z ozdobnie wyciętymi brzegami. Wzdłuż zapięcia tubka na ołówek.

Obiekt był w złym stanie zachowania – silnie zabrudzony oraz uszkodzony (szczególnie tkanina osłabiona, miejscowo przetarta i popękana).

Celem konserwacji było powstrzymanie procesów degradacji obiektu i przywrócenie mu walorów estetycznych i uczytelnienie wartości artystycznych. Oczyszczono kościaną oprawę, metalowe zapięcie i tkaninę, jedwab wzmocniono strukturalnie.

Po konserwacji portfelik został wypożyczony do Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, będzie prezentowany na wystawie czasowej pt. „Moda w Ziemiańskim świecie” w dniach 25 kwiecień – 30 wrzesień.

Prace konserwatorskie wykonała:
Alicja Jurkiewicz

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content