Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Karnawał w mieście i na wsi

Dodane w kategorii: Aktualna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Dnia 20 grudnia, 2024
Karnawał w mieście i na wsi

20 grudnia 2024 roku o godzinie 17.00 w budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej odbył się wernisaż wystawy „Karnawał w mieście i na wsi”. Wydarzenie to było poświęcone prezentacji artefaktów związanych z zimowym czasem hulanek i swawoli. Zostały przypomniane praktyki świąteczno-obrzędowe, widowiskowe i ludyczne. Na wystawie zaprezentowano karnawałowe życie w społeczności wiejskiej i miejskiej w dawnych latach.

Dla okresu karnawałowego charakterystyczne były odwiedziny sąsiadów i znajomych, kuligi, reduty, maskarady, obchody kolędnicze, pijatyki w oberżach, którym towarzyszyło biesiadowanie. Bardzo popularne były bale i nieco skromniejsze wieczory taneczne oraz spotkania przy muzyce, które stanowiły dobrą okazję do poznawania się młodych ludzi, konkurów i swatów, a także miłego spędzania czasu. Bale maskowe zwane redutami wnosiły na salony powiew egalitaryzmu. Prześcigano się w prezentowaniu strojów i akcesoriów balowych. W czasie zapustów na wsiach, kolędnicy wędrujący od chaty do chaty nieśli nadzieję na dostatek i obfite urodzaje. Ważnymi elementami karnawału zawsze były taniec, muzyka, śpiew, w ogóle energiczny ruch i hałas. W tych zachowaniach można doszukiwać się reliktów dawnych wierzeń magicznych, które miały na celu pobudzenie sił przyrody uśpionych w czasie zimy.

Wystawa daje możliwość wkroczenia w symbolikę charakterystyczną dla dawnego karnawału oraz poznanie bogatej kultury i tradycji naszych przodków. Może stanowić interesujące źródło informacji o zwyczajach, obrzędach i formach zabawy charakterystycznych dla okresu karnawału. Wystawie towarzyszy publikacja o tym samym tytule, w której zostały opisane zjawiska związane z czasem zapustów w mieście i na wsi.

Wystawę można oglądać od 20 grudnia 2024 roku do 2 marca 2025 roku.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content