Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Jan Cybis. Obrazy z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Dodane w kategorii: Archiwalna, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Wystawy, Wystawy czasowe
Wystawa otwarta od: 16 grudnia, 2017 do 28 lutego, 2018
Malarstwo Jana Cybisa w Przemyślu

Miejsce eksponowania: Gmach Główny, pl. Berka Joselewicza 1 – I piętro.

O malarstwie nie wiem nic. Ale jedno wiem. Jeżeli nie zaskoczę się sam na płótnie, nikogo nie zaskoczę.

Tak pisał o sobie Jan Cybis (1897-1972), jeden z czołowych malarzy polskich, przedstawiciel koloryzmu, pedagog, krytyk sztuki i tłumacz. Urodzony we wsi Wróblin na Śląsku Opolskim, szybko stał się człowiekiem z miasta. Mieszkał we Wrocławiu, Krakowie, Paryżu i Warszawie. Był założycielem grupy artystycznej Komitet Paryski, której członków określano, od pierwszych liter nazwy, kapistami. Łączyło ich zamiłowanie do koloru. Zestawianie ze sobą odpowiednich barw, poszukiwanie właściwego „towarzystwa” farb było rzeczą dla Cybisa najważniejszą. Mówił: nie ma kolorów ładnych czy brzydkich, są tylko trafnie użyte lub nie. Uczył się m.in. od postimpresjonistów, od Bonnarda, Cézanne’a, chcąc, jak oni, wyrazić światło kolorem. Chociaż, jak twierdził, malarstwo jest sztuką niemą, jego obrazy krzyczą ekspresją i bogactwem kolorów. Płótna Cybisa nie są gładkie i czyste, lecz jakby „utkane” z niezliczonych warstw farby, tworząc grubą i fakturalną powierzchnię. Był tytanem pracy, jednak rzadko zadowolonym z efektów swoich działań. Wciąż poszukiwał i poprawiał. Mówił: Nie mam prawa się starzeć, wszystko jeszcze jest do zrobienia. Co za koszmarnie trudną rzeczą jest malarstwo!

Z okazji 120. rocznicy urodzin Jana Cybisa, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej i Muzeum Kresów w Lubaczowie organizuje dwie równorzędne wystawy prac artysty, stworzone na bazie największej kolekcji spuścizny po artyście którą dysponuje Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Jednocześnie ekspozycja w Przemyślu jest pewną kontynuacją prezentacji przedstawicieli kolonii artystycznej, do której należał również Jan Cybis, a działającej w okresie międzywojennym w Krzemieńcu (do tej pory przedstawiliśmy przemyskiej publiczności twórczość Stanisława Czajkowskiego i Marcina Samlickiego).

Na wystawie przemyskiej można obejrzeć ponad 40 obrazów olejnych i prac akwarelowych, powstałych w latach 1925 – 1972. Zaprezentowane zostały martwe natury, pejzaże, portrety i studia aktów. Wydarzeniu towarzyszy katalog zawierający tekst Jacka Cybisa, syna artysty, napisany specjalnie do tego wydawnictwa, ilustrowany niepublikowanymi do tej pory pracami malarza.

Wystawa Jan Cybis. Obrazy z Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu prezentowana będzie od 17 grudnia 2017 do 28 lutego 2018, w gmachu głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Katarzyna Winiarska

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content