Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej - logo

Inna Fotografia – prace Henryka Rogozińskiego w Małej Galerii Fotografii

Dodane w kategorii: Archiwalna, Mała Galeria Fotografii, Muzeum Historii Miasta Przemyśla, Wystawy, Wystawy czasowe
Wydarzenie odbywa się dnia: 19 października, 2018
Inna Fotografia Henryka Rogozińskiego

Od 19 października 2018 roku w Małej Galerii Fotografii Muzeum Historii Miasta Przemyśla oglądać możemy prace artysty fotografika Henryka Rogozińskiego.

Henryk Rogoziński urodził się 2 lipca 1934 roku w Grabowcu koło Bielska Podlaskiego, a od lat mieszkał i tworzył w Białymstoku gdzie zmarł po długiej chorobie 3 czerwca 2004 roku. Ukończył Technikum Poligraficzne w Warszawie, zaliczył także 4 lata na SGGW w Warszawie. Za twórczość w technice gumy otrzymał tytuł: „Zasłużony dla twórczości polskiej”. Był członkiem założycielem oraz członkiem Kapituły Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Był również członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

Z fotografią zetknął się już w szkole podstawowej w Bielsku Podlaskim, a będąc w liceum ogólnokształcącym wykonał swój pierwszy aparat skrzynkowy. Odbitki wykonywał w kopioramce metodą stykową. Gdy podjął studia w Warszawie na SGGW na wydziale melioracji, uzyskał członkostwo w Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym, a po przerwaniu studiów melioracji i zmianie na kierunek poligraficzny został członkiem Białostockiego Towarzystwa Fotograficznego.

Henryk Rogoziński – jak sam przyznawał – nieustannie eksperymentował. Fotografię traktował jak hobby i z benedyktyńską cierpliwością szukał takich metod i środków, które najlepiej mogłyby oddać jego twórczy zamysł. W technice gumy opracował własny styl wykorzystując do przygotowania negatywów tak zwaną filtrację detalu, która pozwalała uzyskać bardzo precyzyjne, wycyzelowane formy. Swą pierwszą wystawę przygotowywał aż przez 10 lat, a roboczo nazwał ją „wszystkie chwyty dozwolone”. Po raz pierwszy pokazał ją w Białymstoku w 1973 roku – były to portrety i pejzaże. Serią tych prac uzyskał członkostwo w ZPAF. W okresie następnych 30 lat zaprezentował przeszło 50 wystaw autorskich – w kraju i za granicą.

Kochał ludzi i sztukę.

Kodowanie i design: Michał Krzemiński na bazie projektu stworzonego przez S'Sense

Skip to content